Wielkanocne procesje konne na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego?

0
Procesje konne
Wielkanocne procesje konne w Sudole odbywają się od ok. 120 lat. Również w tym roku jeźdźcy przeszli ulicami dzielnicy i okolicznymi polami. Procesja, na którą złożyło się ponad 80 koni, zatrzymała się na czterech stacjach, gdzie odmówiono modlitwy. Fot. KP

Narodowy Instytut Dziedzictwa organizuje konsultacje społeczne w sprawie wpisu wielkanocnych procesji konnych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Spotkanie odbędzie się 23 listopada (sobota), o godz. 11.00 w parafii Ducha Świętego Gliwice-Ostropa, ul. Nauczycielska 1, Gliwice. Szczegóły na załączonym plakacie.

- reklama -

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Ratyfikowana przez Polskę Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 r. nakłada na Państwa-Strony obowiązek inwentaryzacji przejawów tego dziedzictwa znajdujących się na ich terytoriach zgodnie z zaleceniami i standardami Konwencji. Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego ma charakter informacyjny i stanowi realizację tego wymogu poprzez dokumentację żywego niematerialnego dziedzictwa naszego kraju.

Wszystkie środowiska związane z praktykowaniem tradycji, zwyczajów, obyczajów, wykonywaniem tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła, kultywujące pamięć historyczną, przechowujące wiedzę tradycyjną i wierzenia, zajmujące się tradycjami muzycznymi, widowiskowymi, językowymi i wszelkimi innymi przejawami usankcjonowanej tradycją działalności człowieka mogą zgłaszać te zjawiska do wpisu na Krajowa listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. 

Zobacz także:  Wielkanocna procesja konna w Raciborzu-Sudole [ZDJĘCIA]

/UM Racibórz publ. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here