Obrazy artysty to głównie wspomnienia licznych polskich i zagranicznych wojaży oraz nastrojowe pejzaże.
8 listopada w Muzeum w Raciborzu odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej – tym razem z okazji jubileuszu 60-lecia twórczości artystycznej Mariana Chmieleckiego.
Marian Chmielecki urodził się w 1935 roku w Świebodnie. W 1955 r. ukończył liceum sztuk plastycznych w Jarosławiu. Dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w 1964 r. Studiował malarstwo u profesora Romana Modzelewskiego oraz projektowanie tkanin u profesora Antoniego Starczewskiego. W latach 1961-1963 pracował jako plastyk-projektant w Zakładach Przemysłu Wełnianego w Tomaszowie Mazowieckim. W latach 1967-1975 w Zakładach Tkanin Dekoracyjnych Welur w Kietrzu. W tym czasie uczestniczył w wielu plenerach malarskich i sympozjach dla projektantów przemysłowych w Centralnym Biurze Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie oraz w Zjednoczeniu Przemysłu Tkanin Dekoracyjnych w Łodzi.
Od 1965 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1975-1990 r. kierował Biurem Wystaw Artystycznych w Raciborzu. Po jego rozwiązaniu pozostał bez pracy, jednak nie zaprzestał swej działalności twórczej. Brał udział w plenerach malarskich i wystawach. Uczestniczył w wielu wystawach okręgowych i międzynarodowych organizowanych przez ZPAP. W 1985 r. odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 1988 r. odznaką Zasłużony Działacz Kultury.
Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych, galeriach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Są to nastrojowe zaułki, wspomnienia licznych polskich i zagranicznych wojaży oraz nastrojowe pejzaże.
Katarzyna Przypadło