Obchody Dnia Niepodległości w Raciborzu [ZDJĘCIA]

Tegoroczne Święto Niepodległości w Raciborzu przybrało nową formę.

11 listopada w Raciborzu odbyły się Miejskie Obchody Dnia Niepodległości. Po mszy świętej w kościele farnym władze miasta oraz goście złożyli kwiaty pod pomnikiem abp Józefa Gawliny. W południe Racibórz dołączył do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”, podczas której wszyscy zebrani odśpiewali hymn Polski. Po południu na raciborskim rynku zapłonęło ognisko. Dookoła stanęły ławeczki, muzycy zaś zachęcali do śpiewania pieśni patriotycznych. Wystąpiła Orkiestra Dęta Plania i teatr Tetraedr. Pojawiła się też kuchnia polowa z grochówką i grzańcem.

- reklama -

Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli. Nadzieje na niepodległość pojawiły się w 1914 r., kiedy rozpoczęła się wielka wojna, a po przeciwnych stronach frontu znalazły się państwa, które dokonały rozbiorów Polski. Dlaczego świętujemy 11 listopada? To właśnie wtedy w wagonie kolejowym w lesie pod francuskim Compiegne podpisano rozejm pomiędzy państwami ententy a Cesarstwem Niemieckim kończący I wojnę światową.

W latach 1919–1936 r. obchody rocznicy odbywały się zazwyczaj w pierwszą niedzielę po 11 listopada i miały charakter wojskowy. Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 r. Miało ono łączyć odzyskanie suwerenności państwowej z zakończeniem I wojny światowej i upamiętniać Józefa Piłsudskiego. W 1945 r. ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone 22 lipca w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN, znosząc jednocześnie Święto Niepodległości. Przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 r.

fot. Zuzanna Sczyrba
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj