21 listopada: Światowy Dzień Rzucania Palenia

Papierosy
Papierosy

W ciągu ostatniego roku jedynie 16% palących podjęło próbę zaprzestania palenia, a tylko 13% palaczy planuje podjąć tą próbę w najbliższym czasie.

Najnowsze wyniki badań dotyczące aktualnej sytuacji w zakresie palenia tytoniu w Polsce przeprowadzonych przez Kantar Polska w 2019 r. na zlecenie GIS jednoznacznie wskazują na tendencję spadkową odsetka regularnych palaczy – z 31% w 2011 r. do 21% w 2019 r. oraz na wzrost odsetka osób, które nigdy nie paliły. Ponadto w 2019 r. zauważalny jest spadek odsetka osób, które próbowały rzucić palenie – różnica 7 punktów procentowych w porównaniu z wynikami z 2017 r. – 16% wobec 23%.

- reklama -

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 r. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 r. zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada – tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia – za Dzień Rzucania Palenia.

Przewlekłe choroby niezakaźne, w tym te spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, stanowią od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce. Choroby odtytoniowe obejmują 15 nowotworów oraz kilkadziesiąt chorób układu krążenia, układu oddechowego i innych narządów. Około 90% chorych na raka płuc to palacze. Mimo to wg badań Kantar Polska 2019:
– w dalszym ciągu prawie ¼ społeczeństwa nałogowo pali papierosy,
– tak jak w latach ubiegłych, tak i teraz większości palaczy zdarza się palić w obecności osób niepalących; 8% palących Polaków przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci, natomiast w obecności kobiet ciężarnych zdarza się zapalić 1% palaczy,
– 34% Polaków mówi, że w ich domach pali się tytoń,
– mimo zakazu reklamy aż 15% palących zetknęło się z jakąś formą reklamy i marketingu papierosów.

Jak zaznacza Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu, nie istnieje bezpieczny poziom zagrożenia biernym paleniem. Jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, dzieci, kobiet ciężarnych i płodów. Na całym świecie około 600 tys. osób niepalących zmarło w 2011 r. z powodu narażenia na bierne palenie. 75% zgonów wynikających z biernej ekspozycji na dym tytoniowy dotyczy kobiet i dzieci (Tobacco Atlas 2012). Tym bardziej alarmujące jest, że w blisko 34% domów Polaków pali się tytoń.

– W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością, jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko na ten dzień, ale na całe życie. Szczególnie, że w ciągu ostatniego roku tylko 16% palących podjęło próbę zaprzestania palenia, a tylko 13% palaczy planuje podjąć tą próbę w najbliższym czasie – apeluje raciborski sanepid.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj