Kontrola w wodociągach. Zapłacono 200 tys. za obsługę Facebooka

sesja ziolkowski zwik
Prezes ZWiK Michał Ziółkowski podczas sesji Rady Miasta 27 listopada 2019 r.

Nowy prezes ZWiK Michał Ziółkowski przedstawił bieżącą sytuację spółki na listopadowej sesji Rady Miasta. Raciborskie wodociągi zapłaciły zewnętrznej firmie prawie 200 tysięcy złotych za obsługę konta na Facebooku. To jedno z wielu innych kontrowersyjnych działań, jakie przedstawił prezes spółki. Sprawę zbada prokuratura.

Podczas prezentacji prezes ZWiK przedstawił dane ekonomiczne spółki i pewne informacje, które wyszły na jaw podczas audytu. Okazuje się, że raciborskie wodociągi są w złej sytuacji finansowej. Kiedy nowy prezes objął stanowisko, środki bieżące na kontach bankowych oraz w kasie wynosiły – 781 237,30 zł. Wskaźnik płynności bieżącej to 0,12, przy czym wartość powinna zawierać się między 1,5 a 2,0. Średni wskaźnik płynności bieżącej w branży wodociągowej dla średnich wodociągów to 1,74 – podał dla porównania Michał Ziółkowski. 14 lipca 2019 roku spółka nie miała nawet środków na zapłacenie ZUS-u.

- reklama -

Dalej prezes spółki mówił o tym, że od 2009 roku nie wymienia się starej infrastruktury na polietylen. Porównał Racibórz ( ~32% wymienionej infrastruktury) z innymi miastami:  Jastrzębie ~92% czy  Wodzisław Śląski ponad ~90%. Taki stan rzeczy przedkłada się m.in. na sprawność instalacji i występowanie awarii.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych działań wydaje się zapłacenie ponad 198 tysięcy złotych brutto zewnętrznej firmie za obsługę konta na Facebooku od 2016 roku do 24 czerwca 2019. Jak wyliczono jeden wpis kosztował 700 zł, a przykładowe posty dotyczyły dnia wieloryba czy dnia delfina.

Inne kontrowersyjne działania, jakie przedstawiono na prezentacji to opracowanie strategii dla Spółki 2018-2023 za 108 tysięcy zł. Zdaniem Michała Ziółkowskiego w dokumencie trudno doszukać się znamion wspomnianej strategii, a dokument nie był spółce w ogóle potrzebny. – Ja tę pracę oceniam na opracowanie studenta I semestru zarządzenia i marketingu Uniwersytetu Opolskiego, przy całym szacunku dla Uniwersytetu Opolskiego – powiedziała prezes spółki. Dalej jako kontrowersyjne działania wymienił wartościowanie stanowisk za prawie 8 tys. zł brutto, na które spółka nie miała umowy, a za które zapłaciła mimo wycofania się firmy. Kolejnym przykładem ma być opracowanie planu bezpieczeństwa wodnego za 65 tys. zł brutto. Ten dokument w opinii prezesa  także nie wniósł nic do działalności spółki. – Ad acta- skwitował Ziółkowski.

Następnym kontrowersyjnym działaniem jest brak uzgodnień branżowych w kontekście budowy ronda przy Mechaniku. – Jest to świetna okazja, aby na koszt inwestora wymienić infrastrukturę według naszych planów i pod naszym nadzorem – wyjaśniał prezes.  Jednak mimo rozmów z ZDK uzgodnień branżowych nie dokonano. W następstwie ZWiK będzie musiał wydać 700 tysięcy zł na prace, które mógł wykonać inwestor.

Dalej prezes Michał Ziółkowski przypomniał ubiegłoroczną awarię oczyszczalni ścieków. – Mija 19 miesięcy, a  my wciąż nie mamy odszkodowania za tamtą awarię. – przyznaje prezes ZWiK. Powodem jest brak niezbędnych dokumentów, jakie spółka powinna przekazać. W efekcie to strata 80 tysięcy złotych.

Prezes Michał Ziółkowski przytoczył wnioski analizy relacji i komunikacji wewnętrznej, jakie przeprowadzono w spółce. Można w nich przeczytać, że pracownicy „nie wykazują w wielu przypadkach żadnej inicjatywy” czy „cechuje ich brak woli dokształcania”. Koszt tego opracowania to 12 tysięcy złotych. Zdanie Michała Ziółkowskiego jest zupełnie inne – To wysoko wykwalifikowani fachowcy – powiedział prezes o kadrze spółki.

Na koniec prezes doszukał się jedynej oszczędności spółki, jaką jest likwidacja posiłków regeneracyjnych dla pracowników. Właściciel, a więc Miasto Racibórz zawiadomiło prokuraturę w celu sprawdzenia, czy wszystkie działania odbywały się zgodnie z prawem.

Nagranie z sesji Rady Miasta dostępne tutaj 

/oprac. c/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj