E-recepty od 8 stycznia. Sprawdź, jak będzie można je zrealizować

E-recepty od 8 stycznia
Lek będzie można odebrać na podstawie kodu otrzymanego w SMSie (i podaniu numeru PESEL) lub po zeskanowaniu kodu załączonego w mailu, jaki otrzymaliśmy na swój adres. Mimo to, papierowe recepty będą mogły być realizowane jak dotychczas. Fot. Freepik

E-recepty będą bardziej czytelne, zmniejszą ryzyko wydania błędnego leku czy fałszowania recept. Korzyści z e-recept ma być jednak więcej.

Od 8 stycznia 2020 roku wchodzą w życie obowiązkowego e-recepty. Nie oznacza to jednak, że lekarz, który wyda papierowy paragon spotka się z karą. Zachęca się jednak wszystkich do korzystania z e-recept, wymieniając ich liczne korzyści. Ułatwieniem ma być to, że jeżeli przepisano komuś więcej leków, dzięki e-recepcie nie będzie on musiał prosić o odpis i nie utraci refundacji — każdy lek można bowiem kupić w dowolnej aptece. Następnie nie ma ryzyka, że otrzyma się niewłaściwy lek, bo e-recepta będzie zawsze czytelna. Ponadto nie ma ryzyka zgubienia e-recepty, wszystkie będą zapisywane na Internetowym Koncie Pacjenta. Dodatkowo e-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce. Nowe zasady mają też przyspieszyć proces wystawiania recept, ograniczyć kolejki i wyeliminować fałszywe recepty.

- reklama -

Ci, którzy korzystają z Internetowego Konta Pacjenta w każdej chwili będą mogli sprawdzić, jak przyjmować lek, bo na e-recepcie znajdzie się informacja o przepisanym dawkowaniu. W przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem, będzie można otrzymać kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie lekarskim.

Jak działa e-recepta?

Najpierw lekarz elektronicznie wystawi e-receptę. Następnie pacjent otrzyma SMS z 4-cyfrowym kodem albo e-mail z załączoną w PDF informacją o e-recepcie. Dodatkowo lekarz może również dać wydruk informacyjny. Później, w aptece, farmaceuta wyda lek na podstawie kodu otrzymanego w SMSie i numeru PESEL (swojego lub osoby, dla której kupuje się lek), w drugim przypadku farmaceuta wyda lek na podstawie zeskanowania kodu z informacji o e-recepcie, którą otrzymaliśmy w mailu. Farmaceuta może wydać także lek na podstawie wydruku informacyjnego od lekarza.

Formę powiadomień należy wybrać w Internetowym Koncie Pacjenta. Aby to zrobić, należy zalogować się na swoje IKP, a następnie w zakładce „Moje konto” wybrać rodzaj powiadomień: SMS lub e-mail (albo jedno i drugie). Internetowe Konto Pacjenta jest dostępne pod adresem www.pacjent.gov.pl. Najpierw jednak należy posiadać Profil Zaufany.

/www.gov.pl oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj