Fałszywy news o kontrolach kotłowni narobił zamieszania w Gorzycach

Gorzyce fake news

Na profilu społecznościowym o nazwie „Gmina Gorzyce FB” pojawiła się informacja o tym, że do końca lutego wszystkie domy w gminie mają zostać skontrolowane pod kątem prawidłowości spalanych paliw. Informacja wzbudziła wiele emocji, a potem okazała się być fałszywą.

– Ruszyły kontrole domowych pieców w Gminie Gorzyce, do końca lutego mają zostać skontrolowane wszystkie domy w gminie – brzmi początek informacji opublikowanej na profilu Gmina Gorzyce FB.Ma powstać również mapa kopciuchów, strażnicy będą nie tylko kontrolować piece pod względem prawidłowości spalanych paliw (w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kary mają wynosić do 5 tysięcy złotych,) ale również będą robić zdjęcia i inwentaryzować piece. Dzięki czemu ma powstać mapa „kopciuchów” . Jak informuje nas pewne źródło Strażnicy zostali pouczeni aby traktować mieszkańców bez taryfy ulgowej ( bez pouczeń) masowo mają wlepiać mandaty. Biorąc pod uwagę skalę problemu – smogu w Gminie ruch ten uważam za słuszny – czytamy. Wpis pojawił się w czwartek.

- reklama -

Gorzyce

Wpis wywołał lawinę komentarzy mieszkańców, którzy w większości reagowali negatywnie. „Typowe dla Gminy Gorzyce- nie pouczać tylko karać! Wszystkich i za wszystko. A co tam, a do tego cyk podwyżka za wywóz odpadów i tak coraz lepiej. Fajna ta Gmina- taka nie za przyjazna” – napisał jeden z internautów. „Czy nie lepiej napisać projekt i dostać porządne dofinansowanie na wymianę pieców? Niestety w tej gminie trzeba tylko płacić i najlepiej karać.”, „Może strażnicy miejscy osobom których nie stać na wymianę kopciucha wezmą i kupią lepszy a nie karać oni niech się roboty złapią fizycznej a nie gnębić ludzi” – brzmiały kolejne komentarze.

„Niezły fake” – napisał jeden z komentujących, sugerując, że informacja jest fałszywą. Jak się później okazało, miał rację. Na oficjalnym profilu Gminy Gorzyce pojawił się komunikat informujący o tym, że post dotyczący kontroli palenisk jest fałszywy.

– Szanowni Mieszkańcy dementujemy fałszywą informację, która pojawiła się na profilu społecznościowym o nazwie Gmina Gorzyce FB o tym, że na terenie gminy Gorzyce ruszają kontrole kotłowni, a strażnicy zostali pouczeni o tym, by traktować mieszkańców bez taryfy ulgowej. – To fake news. Nie planujemy takich działań, zaś profil, choć jego nazwa to sugeruje, nie jest prowadzony przez Gminę Gorzyce. – przekazali urzędnicy na funkcjonującym od długiego czasu profilu. W odpowiedzi pojawiły się jednak głosy mieszkańców, którzy przeciw takim rozwiązaniom nie mieliby nic przeciwko. „A szkoda że to tylko fake news. Czas na upominanie się skończył ,wlepiliby parę mandatów to by reszta zrozumiała że żarty się skończyły. Jakość powietrza w Gorzycach to dramat!!!”, „A szkoda. Bo czas już dorosnąć ekologicznie. Może by to zwiększyło motywację” – pisali internauci.

W piątek po godz. 16:00 poinformowano, że post na profilu Gmina Gorzyce FB był typowym fake newsem. – Poprzedni POST był FAKE postem czyli postem nie prawdziwym, -(poniekąd wołaniem o pomoc w Walce z SMOGIEM) choć pokazał z jak poważnym problemem mamy do czynienia, my mieszkańcy Gminy Gorzyce mamy dość SMOGU i jak wielu z Was napisało, kontrole i kary są w naszej opinii pilnie potrzebne, edukacja i świadomość jest ważna ale problem jest tak duży, że one już w wielu wypadkach nie wystarczą i potrzebna jest po prostu kontrola a nawet i kary o co apelujemy do Urzędników – czytamy na stronie. W dalszej części autor wpisu nadmienił, że celem profilu nie jest obraza Urzędu Gminy Gorzyce, ale „naświetlanie problemów zwykłych mieszkańców Gminy”.

Fake news to fałszywa wiadomość, często o charakterze sensacyjnym, publikowana w mediach dla osiągnięcia konkretnego celu. Może nim być chęć zarobku, osiągnięcie dobrych wyników oglądalności, forma żartu czy nagłośnienie konkretnego problemu. To ostatnie z pewnością się udało.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here