Zatoka parkingowa na Katowickiej rozwiąże problemy mieszkańców?

Katowicka
Zdjęcie poglądowe - ul. Katowicka

Mieszkańcy od lat walczą o miejsca parkingowe i udrożnienie drogi przy osiedlu na ul. Katowickiej. Teraz ma tam powstać zatoka parkingowa. Ponadto Miasto deklaruje dalsze plany związane z Katowicką. 

Środki na budowę zatoki parkingowej na osiedlu przy ul. Katowickiej zabezpieczono w budżecie miasta na 2020 rok. Inwestycja polegać ma na utworzeniu 30 stanowisk postojowych dla samochodów osobowych. Zgodnie ze wstępną kalkulacją koszt budowy parkingu to 166 tys. zł (wycena z 2019 roku). Zadanie planowane jest do realizacji w tym roku. Całkowite koszty będą znane dopiero po ogłoszeniu przetargu i wyłonieniu wykonawcy.

- reklama -

Zablokowana droga 

Jak przekazała nam rzecznik magistratu Lucyna Siwek, gmina od kilku lat otrzymuje sygnały o problemach komunikacyjnych wewnątrz osiedla mieszkaniowego przy ul. Katowickiej, gdzie jedyna droga o szerokości 3,5 – 4 m zastawiana jest parkującymi samochodami. – Przy tak dużej intensywności zabudowy jest to zjawisko niebezpieczne. Problematyczny jest dojazd służb ratunkowych drogą zwykle zablokowaną zaparkowanymi tam samochodami. Do drogi przylega 11-klatkowy budynek o dwunastu kondygnacjach. Łącznie mieści się w nim ok. 360 mieszkań, przy czym 6 klatek ok 160 lokali zajmują wspólnoty mieszkaniowe z udziałem gminy – wyjaśniła L. Siwek.

Użyczenie terenu 

Właścicielem nieruchomości przyległej do budynku wielomieszkaniowego jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalami DOM. – Mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo mieszkańców Raciborza i chęć rozwiązania problemu, miasto prowadziło negocjacje z PGL DOM w celu wypracowania rozwiązania. W grudniu 2019 r. podjęto decyzję o pozyskaniu przez Gminę od PGL Dom części terenu działki nr 602/14 o powierzchni 664 m2 (pas zieleni wzdłuż zabudowy wielomieszkaniowej przy ulicy Katowickiej 11-19) na podstawie umowy użyczenia w celu budowy kilkudziesięciu miejsc postojowych. Umowa zostanie podpisana w lutym b.r. – informuje Lucyna Siwek.

Dalsze plany Miasta 

Czy trzydzieści miejsc parkingowych rozwiąże problemy mieszkańców? – Chcąc w jak największym stopniu rozwiązać bolączki mieszkańców, w planie miasto ma także jednoczesne wykonanie modernizacji nawierzchni odcinka drogi ulicy Katowickiej, na działce nr 530/14 stanowiącej własność Gminy – odpowiada rzecznik magistratu. – Co więcej Miasto prowadzi rozmowy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Nowoczesna, która zarządza pozostałymi klatkami bloku przy ul. Katowickiej. Zarząd Spółdzielni zadeklarował chęć przeprowadzenia analogicznych prac – modernizacja i poszerzenie pasa jezdni o dodatkowe miejsca parkingowe – na swoim odcinku ulicy Katowickiej – wyjaśnia Lucyna Siwek.

Czytaj także: Oburzona mieszkanka o sytuacji na Katowickiej: „zadbać o ten teren nie ma komu”

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj