Ptasia grypa: trzy powiaty zagrożone wystąpieniem choroby

0

Wojewoda śląski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwiej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów gliwickiego, raciborskiego i rybnickiego oraz miasta Rybnik.

W związku ze stwierdzeniem ogniska choroby – wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 w gospodarstwie na terenie powiatu raciborskiego ustala się obszar zapowietrzony na terenie gminy Kuźnia Raciborska w powiecie raciborskim, obejmujący miejscowość Ruda Kozielska oraz miejscowość Rudy na zachód od drogi wojewódzkiej nr 919 i drogi wojewódzkiej nr 920. Ustalono także obszar zagrożony wystąpieniem tej choroby na terenie powiatów gliwickiego, raciborskiego i rybnickiego oraz miasta Rybnik.

- reklama -

Ognisko ptasie grypy w Rudzie Kozielskiej 

29 stycznia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu poinformował, że otrzymał wynik badania laboratoryjnego potwierdzający wystąpienie grypy ptaków w przydomowym stadzie drobiu w Rudzie Kozielskiej. – Ognisko grypy ptaków zostanie zlikwidowane w dniu dzisiejszym. Ze względu na typ wirusa nie stanowiący zagrożenia dla ludzi podjęto decyzję o nie wybijaniu prewencyjnym drobiu w obszarze zapowietrzonym za wyjątkiem chorego drobiu w ognisku – podano wówczas w komunikacie PIW.

Trzy powiaty zagrożone 

W ramach dalszych działań wyznaczono obszary: zapowietrzony w promieniu 3 km od ogniska oraz zagrożony w promieniu 10 km od ogniska. Ze względu na zasięg obszarów wykraczający poza powiat raciborski rozporządzenie w tej sprawie wydał Wojewoda Śląski.

Pełna treść rozporządzenia 

Czytaj także: Nowe ogniska ptasiej grypy. Jak chronić gospodarstwo?

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here