Dzień Języka Ojczystego. Jakie błędy robimy w sieci?

Dzień Języka Ojczystego
Fot. Freepik

Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Język polski nie należy do najłatwiejszych i stwarza trudności nawet Polakom. Raport najczęściej popełnianych błędów językowych w sieci przygotował portal nadwyraz.com.

Raport o kondycji polskiej ortografii w Internecie przygotował portal nadwyraz.com. Opracowano go na podstawie analizy danych za 2019 rok, od 1 stycznia do 31 grudnia. Dane pozyskano przy użyciu profesjonalnego narzędzia do monitoringu Internetu SentiOne oraz monitoringu własnego. Materiał do analizy zaczerpnięto z następujących źródeł: Facebook, YouTube, Wykop, portale internetowe, fora dyskusyjne, blogi, recenzje oraz pozostałe platformy mediów społecznościowych. Łączna liczba otrzymanych i przeanalizowanych danych to 4 404 887.

- reklama -

Wziąść, narazie, niewiem

W 2019 roku publikowano 12068 błędów dziennie. To błąd co 7 sekund. Które słowa są najbardziej problematyczne? Poniżej lista 15 najczęstszych błędów w Internecie.

1. Napewno
2. Wogóle / Wogule
3. Na prawdę
4. Narazie
5. Dzień dzisiejszy
6. Po za tym / Pozatym
7. Na codzień / Nacodzień
8. Wziąść
9. Niewiem
10. Conajmniej
11. Muj
12. Z przed / Zprzed
13. Apropo / A propo
14. Pod rząd
15. Na przeciwko

O Dniu Języka Ojczystego

Święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku, ku pamięci wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Ideą Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

/źródło: nadwyraz.com oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here