Stowarzyszenie Odra 1945 wzięło udział w wydobyciu wraku Messerschmitta [ZDJĘCIA]

0
Stowarzyszenie Odra 1945 wzięło udział w wydobyciu wraku Messerschmitta
Stowarzyszenie Odra 1945 wzięło udział w wydobyciu wraku Messerschmitta

Członkowie raciborskiego stowarzyszenia działali w Czechach wraz ze Stowarzyszeniem Relikt i Muzeum Lotnictwa Suchdol nad Odrou.

22 lutego w ramach czesko-polskiej współpracy Stowarzyszenie Odra 1945 i Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Relikt wspólnie z członkami Muzeum Lotnictwa Suchdol nad Odrou podjęło się próby wydobycia szczątków niemieckiego samolotu Messerschmitt BF-109 K-4.

- reklama -

– Na przełomie roku 1944 i 1945 na morawsko-śląskim niebie miały miejsce intensywne pojedynki lotnicze, skutkiem czego wiele samolotów niemieckich, radzieckich czy amerykańskich z różnych przyczyn spadało na ziemię. Nasi czescy koledzy z Muzeum Lotnictwa Suchdol nad Odrou od wielu lat prowadzą poszukiwania tych rozbitych maszyn. Po zebraniu informacji z różnych źródeł zaprosili nas oraz grupę pasjonatów z Kędzierzyna-Koźla i członków z Reliktu do wspólnej próby odszukania wraku w rejonie miejscowości Služovice w Czechach. Po wstępnym rozpoznaniu udało się namierzyć miejsce, gdzie z dużą dozą prawdopodobieństwa mogły znajdować się szczątki samolotu. Jako że czeskie prawo o poszukiwaniu zabytków jest znacznie lepiej skonstruowane niż w Polsce, uzyskanie pozwolenia na wydobycie wraku nie trwało długo i nie było trudne. Akcja przebiegała sprawnie i już po kilkudziesięciu minutach wspólnego kopania pokazały się pierwsze fragmenty maszyny. Ponieważ części samolotu zalegały głęboko, wspomogła nas koparka, za pomocą której udało się wyciągnąć silnik z mnóstwem drobnych elementów – relacjonują członkowie Stowarzyszenia Odra 1945.

Całość zabezpieczona została przez Muzeum Suchdol nad Odrou, które po oczyszczeniu i konserwacji wykopalisk umieści je na swojej ekspozycji.

fot. Stowarzyszenie Odra 1945
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here