Koronawirus w Polsce. Trzy nowe przypadki zakażenia

0
covid pixabay
Fot. Pixabay

Dziś, 11 marca,  poinformowano o trzech nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. To mieszkańcy Warszawy, Łańcuta i Lublina. 

– Mamy 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą: młodego mężczyzny z woj. mazowieckiego (Warszawa), kobiety z woj. podkarpackiego (Łańcut) w sile wieku oraz kobiety w woj. lubelskiego (Lublin) także w sile wieku. W sumie to już 25 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce – poinformowało dziś rano Ministerstwo Zdrowia. W całym kraju jest 1055 osób objętych kwarantanną, 220 osób jest hospitalizowanych. Nadzorem epidemiologicznych objęto 9 366 osób.

- reklama -


Sytuacja w raciborskim szpitalu

Na oddziale zakaźnym raciborskiego szpitala hospitalizowanych było do tej pory pięć osób, są to mieszkańcy Rybnika. Do szpitala przyjęto kolejne trzy osoby z podejrzeniem koronawirusa, czekamy na wyniki ich badań.

Kontrole sanitarne na granicach

9 marca na głównych przejściach granicznych w Polsce uruchomiono punkty kontroli sanitarnej. – Zostały uruchomione punkty kontroli sanitarnej.  Mają one przede wszystkim na celu kontrolę temperatury, kontrolę sanitarną przyjeżdżających drogą autostradową. Mówimy tu przede wszystkim o autokarach oraz o busach od 9 osób – powiedział wojewoda Jarosław Wieczorek. Zbierane podczas kontroli informacje mają pomóc w natychmiastowym dotarciu do do podróżujących w przypadku potwierdzenia przypadku koronawirusa.

Odwołanie imprez masowych

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego w całym kraju odwoływane są imprezy masowe. Decyzją wojewody śląskiego 10 wydarzeń może się odbyć, ale bez udziału publiczności.

Jak zaznaczył podczaskonferencji prasowej szef rządu, decyzja o odwołaniu wszystkich imprez masowych podjęta została po apelach Światowej Organizacji Zdrowia o wprowadzanie radykalnych działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa i po przeanalizowaniu bieżącej sytuacji w innych krajach. – Zdecydowaliśmy się na ten krok, który teraz wprowadzają Francja i Niemcy, które przyznają, że podjęły go za późno (…)My chcemy wprowadzić go na czas – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.


Sytuacja w szpitalach

W regionie wzrasta liczba łóżek szpitalnych przeznaczonych dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Jak przekazał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek na początku było ich ponad 200, ale związku z tym, że 35 szpitali zostało postawionych w stan gotowości, placówki te dostosowują infrastrukturę do przyjęcia maksymalnej liczby potencjalnych pacjentów z koronawirusem. Dodatkowe środki zostały też zadysponowane na karetki, których liczba ma wzrosnąć z ponad 160 do ponad 200.

Zobacz także:
– Dziś ruszają kontrole sanitarne na granicach
– Zasiłek za okres kwarantanny. Komu przysługuje?
– Koronawirus w Polsce. Główny Inspektorat Sanitarny apeluje do seniorów

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here