Polski wynalazek sposobem na deficyt respiratorów

0
respirator
Zdjęcie poglądowe, fot. Pixabay

Aparaty Ventil, w warunkach niedoboru respiratorów, mogą być użyte jako urządzenia do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów podłączonych do jednego respiratora.

Aparat jest dziełem pracy polskich naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. W największym skrócie urządzenie pozwala na wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. To przełomowe rozwiązanie w sytuacji epidemii koronawirusa i deficytu respiratorów.

- reklama -

Zespołem, który pracuje nad aparatem kieruje prof. Marek Darowski. Urządzenie przeszło pozytywnie wieloletnie testy kliniczne prowadzone w warunkach oddziału intensywnej opieki medycznej.

 

– W sytuacji epidemii koronawirusa powiązanej z rozprzestrzenieniem się zachorowań przebiegających z ostrą niewydolnością oddechową i w przypadku niedoboru respiratorów urządzenie to może być wykorzystane do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. Konstrukcja urządzenia pozwala na niezależną regulację podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów – tłumaczy dr inż. Krzysztof Zieliński – kierownik projektu z IBIB PAN.

 

Instytut podjął współpracę z Siecią Badawczą Łukasiewicz- Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej (Ł-ITAM) w celu szybkiego wdrożenia do produkcji i wyprodukowania serii urządzeń Ventil.

/źródło: www.ibib.waw.pl oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here