Zdalni i zdolni – 2 miliony osób na gov.pl/zdalnelekcje

komputer dziecko
Nauka. Fot. Freepik.com

– Nasz portal ma już dwa tygodnie. Od tego czasu odwiedziło go 2 miliony osób, które wygenerowały 38 milionów odsłon strony – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Potęgowanie potęgi, wzbudzanie przepływu elektrycznego czy pisownia połączeń literowych – co to takiego? To propozycje zdalnych lekcji na najbliższy tydzień. Na portalu gov.pl/zdalnelekcje czeka już przykładowy „plan lekcji” na najbliższe pięć dni.

- reklama -

– Nasz portal ma już dwa tygodnie. Od tego czasu odwiedziło go 2 miliony osób, które wygenerowały 38 milionów odsłon strony – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Mam plan

Portal zmienia się niemal każdego dnia. Stale uzupełniany jest nowymi materiałami, zbierane są w jednym miejscu treści, które mogą się przydać podczas zdalnego nauczania. – Nic nie narzucamy. Dajemy nauczycielom pełną dowolność w ich doborze. Aby ułatwić wyszukiwanie, grupujemy treści na dwa sposoby – podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji. Pierwszy – w podziale na etap nauczania i na przedmioty. Drugi – materiały ułożone w swoisty „plan lekcji” na dany tydzień. Co przygotowano na najbliższy?

Drugoklasiści ze szkół podstawowych dowiedzą, się skąd wiemy, co jest pod wodą. Piątoklasiści – poznają rodzaje i właściwości drewna i materiałów drewnopochodnych. Szóstoklasiści – poćwiczą pisownię połączeń literowych en, em, on, om, a ósmoklasiści dowiedzą się co nieco o wzbudzaniu prądu elektrycznego. Dla licealistów przygotowano wciągające ćwiczenia z języka angielskiego.

– Nasz portal stale się zmienia, stale bowiem publikujemy tam nowe materiały. Pomagają nam w tym eksperci z Ministerstwa Edukacji Narodowej i NASK – mówi minister Marek Zagórski. – Tylko przez ostatnie 14 dni opublikowaliśmy tam 3616 materiałów. Wkrótce kolejne – dodaje szef MC.

Wszystkie udostępnione na stronie materiały dydaktyczne są bezpłatne.

Wiem jak

Materiały to jedno. Druga sprawa, ważna szczególnie dla nauczycieli, to narzędzia do zdalnej pracy z uczniami. W naszym poradniku „Nauczycielu, poprowadź lekcje online” można przeczytać o łatwo dostępnych, bezpłatnych rozwiązaniach internetowych, które pozwalają na bycie w kontakcie z uczniami. Ten poradnik jest stale uzupełniany, dlatego warto tam regularnie zaglądać.

Ponadtospólnie z NASK MC przygotowało proste tutoriale, w których krok po kroku tłumaczy, np. jak założyć grupę na portalu społecznościowym czy też jak założyć swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje.

Wszystkie pomocne materiały można znaleźć na www.gov.pl/zdalnelekcje w zakładce Zdalna klasa.

Po lekcjach

– Zdajemy sobie, że ten czas jest trudny dla wielu z nas – nie tylko nauczycieli, ale i uczniów. Dlatego zależy nam, aby minął możliwie najaktywniej i najciekawiej, ale… w domu! Dlatego przygotowaliśmy coś specjalnego – zapowiada ministerstwo.

Grarantanna Cup to pierwszy, ogólnopolski turniej e-sportowy na taką skalę. Zapisy ruszyły w sobotę (28 marca), a pierwsze turnieje startują w środę (1 kwietnia).

– Organizujemy ten turniej z myślą o uczniach. Wiemy, że dla nich to także niełatwy czas. Zapewniamy dobrą zabawę, emocje i nagrody. Nie tylko indywidualne, ale i dla szkół, które będą reprezentować – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Przez najbliższy miesiąc zorganizowane będę turnieje w czterech grach: Brawl Stars, FIFA 20, League of Legends i Counter-Strike: Global Offensive. Wybór nie jest przypadkowy – to jedne z najpopularniejszych gier na świecie. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Turnieje będą się odbywały na platformie ESL Play. Przewidziano rozgrywki indywidualne, ale i zespołowe. To na tej platformie prowadzimy też zapisy do turniejów. Chcąc wziąć w nich udział – zawodnik lub drużyna powinni założyć konto, a następnie – zgodnie z regulaminem – zweryfikować i potwierdzić, że reprezentują daną szkołę.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj