Wielka Sobota – oczekiwanie na zmartwychwstanie

Parafia Rzymskokatolicka św. Jana Chrzciciela w Raciborzu-Ostróg
Fot. Facebook Parafia Rzymskokatolicka św. Jana Chrzciciela w Raciborzu - Ostróg

W Kościele rzymskokatolickim dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa.

Centralnym dniem Triduum Paschalnego – czyli celebracji męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa w Kościele rzymskokatolickim  – jest Wielka Sobota. Jako Wigilia Paschalna swój najgłębszy sens odnajduje w atmosferze czuwania u stóp Grobu Bożego. Jest też oczekiwaniem na cud zmartwychwstania dokonany przez Chrystusa w niedzielę wczesnym rankiem.

- reklama -
Parafia św. Wacława w Krzanowicach groby
Fot. Facebook Parafia św. Wacława w Krzanowicach

Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny.  Zwyczaj ten jest znany powszechnie od wieków w Polsce. W zachodnich regionach współczesnej Polski, które znalazły się w jej granicach po II wojnie światowej, święcenie potraw było jednak prawie nieznane. Przed 1945 r. na Kaszubach tylko zamożniejsi gburzy i szlachcice w Wielką Sobotę przywozili końmi proboszcza dla poświęcenia pożywienia świątecznego. Podobnie na Śląsku święcenie potraw w Wielką Sobotę odbywało się na dworach szlacheckich. Tam zwyczaj święconki upowszechnił się dopiero na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, docierając tu razem z mieszkańcami centralnej Polski.

Święcenie pokarmów w Kobyli i Pogrzebieniu, 2018 r.

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze. Kończy się ona po zapadnięciu zmroku. Później odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej.

Parafia NSPJ w Raciborzu groby
Fot. Facebook Parafia NSPJ w Raciborzu

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj