Największy transportowy samolot świata wylądował w Warszawie

Fot. Wikipedia/Alex Beltyukov

Na warszawskim lotnisku właśnie wylądował największy samolot transportowy świata, który przetransportował do Polski 7 mln maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych oraz przyłbic.

Antonow został zbudowany w radzieckich zakładach. Po raz pierwszy pojawił się w Warszawie. Wyleciał z chińskiego Tianjin.

- reklama -


Transport został przygotowany na zlecenie kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego przez KGHM Polska Miedź i Lotos. KGHM podało, że pokład samolotu jest  „wypełniony po brzegi”. Samolot dostarczył Polsce maseczki ochronne, kombinezony oraz przyłbice dla personalu medycznego.

Antonow An-225 Mrija to największy i najcięższy na świecie samolot transportowy. Samolot jest tak duży, że na swoim grzbiecie byłby w stanie przewieźć prom kosmiczny, a w ładowni – blisko 100 samochodów osobowych – podaje RMF FM.  Antonowa An-225 Mrija skonstruowano na Ukrainie właśnie po to, aby przenosić prom kosmiczny Buran. Od 2001 roku samolot jest wykorzystywany komercyjnie w przewozach towarowych. W Polsce gościł już dwa razy, teraz jednak po raz pierwszy w Warszawie.

 

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj