Oszustwo nigeryjskie. Raciborzanin ostrzega przed fałszywym adwokatem

2
Oszustwo
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik

Jeden z naszych Czytelników zwrócił się z apelem, aby ostrzec mieszkańców przed oszustwem nigeryjskim. – Składam tę ofertę w związku ze śmiercią twojego krewnego, który był moim klientem przed jego śmiercią, pozostawiając bankowi ogromną kwotę o wartości 13.580.000,00 $ – brzmi treść fałszywego maila.

– W związku z tym, że usiłuje się na mnie dokonać tzw. przekrętu nigeryjskiego uprzejmie proszę o ostrzeżenie raciborskich, i nie tylko, internautów na czym to oszustwo polega! W załączeniu treści korespondencji mailowych otrzymanych od oszustów! – napisał do nas Czytelnik.

- reklama -

Oszustwo nigeryjskie lub inaczej nigeryjski szwindel to proceder przestępczy (oszustwo), najczęściej zapoczątkowane kontaktem poprzez wykorzystanie poczty elektronicznej. Polega na wciągnięciu (kiedyś przypadkowej, obecnie coraz częściej typowanej) ofiary w grę psychologiczną, której fabuła oparta jest na fikcyjnym transferze dużej (często przesadnie wygórowanej – nawet rzędu kilkunastu milionów funtów lub dolarów amerykańskich) kwoty pieniędzy, z jednego z krajów afrykańskich (najczęściej Nigerii, choć obecnie może również chodzić o każdy inny kraj – coraz częściej w grę wchodzi Wielka Brytania, Hiszpania) – mającą na celu wyłudzenie pieniędzy – czytamy na stronie Policji.

Nasz Czytelnik przekazał przykładowe maile, jakie otrzymał. Warto zapoznać się z ich treścią, aby na przyszłość wiedzieć, jak wygląda forma takiego oszustwa.

Przykładowa treść :

Drogi przyjacielu!!!

Wysłałem ci ten list miesiąc temu, ale nie jestem pewien, czy go dostałeś, nie otrzymałem od ciebie wiadomości i to jest powód, dla którego ponownie go wysyłam.Nazywam się Godwin wosaokpo z zawodu prawnikiem. Składam tę ofertę w związku ze śmiercią twojego krewnego, który był moim klientem przed jego śmiercią, pozostawiając bankowi ogromną kwotę o wartości 13.580.000,00 $. Postanowiłem skontaktować się z tobą jako jego krewnym, aby złożyć wniosek o fundusz.Wróć na mój prywatny adres e-mail, aby uzyskać więcej informacji.

Szczerze,

Adwokat Godwin.

Kolejny przykład maila:

Wcześniej ci pisałem, ale szkoda, że moje e-maile nie zostały do ciebie dostarczone; niemniej jednak przesyłam to jeszcze raz poniżej.
Jestem adwokatem Jean Balouka Donne oraz prawnikiem i głównym adwokatem pracującym w obszarach podlegających jurysdykcji sądu rodzinnego.
Zwracam się o zgodę na przedstawienie cię jako najbliższego krewnego mojemu zmarłemu klientowi, pochodzącemu z twojego kraju, któremu pomogłem w dokonaniu lokaty inwestycyjnej o wartości (9 735 000,00 mln USD) w firmie finansowej.
Poinformowałem firmę finansową o jego przekazaniu wraz z rodziną w drodze do pobliskiego kraju i poinstruowano mnie, aby przedstawić każdego dostępnego członka jego rodziny lub bliskiego krewnego, aby otrzymać fundusze.
Moim powodem skontaktowania się z Tobą w tej sprawie jest to, że masz takie samo nazwisko jak mój zmarły klient. I znowu nie ma zarejestrowanego spadkobiercy w jego pliku konta w firmie finansowej.
Chcę, aby lewy fundusz został przekazany pod opiekę spadkobiercy jego spadkobiercy, zanim zostanie skonfiskowany przez dyrektorów spółki finansowej.
PROSZĘ WYSŁAĆ SWOJE INFORMACJE KONTAKTOWE NA MÓJ ADRES EMAIL

Jak się ustrzec?
Co zrobić, aby nie  paść ofiarą „oszustów nigeryjskich”? Policja, ku przestrodze, opublikowała symptomy tego rodzaju przestępczości:
 • Jeżeli zostaliśmy wybrani na pomocnika w odzyskaniu pieniędzy przez uchodźcę politycznego z czarnego lądu i za to mamy otrzymać np. 12 milionów dolarów, możemy być pewni, że jest to oszustwo.
 • Jeżeli zostaliśmy zwycięzcami zagranicznej loterii, w której nie braliśmy udziału, a nawet nie słyszeliśmy o niej, to śmiało możemy potraktować tą informację jako spam i od razu przekierować ją do kosza.
 • Jeżeli otrzymamy niespodziewanie miliony dolarów w spadku po krewnym, o którym nie mieliśmy pojęcia, że istniał, to też więcej niż pewne, że nasza stopa życiowa się nie podniesie, a może być wręcz odwrotnie.
 • Jeżeli za przekazanie nam ogromnej kwoty pieniędzy, ktoś żąda od nas opłat manipulacyjnych (opłacania prawników, certyfikatów), możemy najwyżej odpisać, że opłaty te mogą zostać potrącone z fortuny, którą mamy otrzymać. Wtedy uświadomimy sobie, że to zwykły szwindel.
 • Pamiętajmy, że certyfikaty wystawiane przez różne instytucje, to dokumenty, które tak jak dokumenty identyfikacyjne, papiery wartościowe i banknoty, mają odpowiednie zabezpieczenia, takie jak choćby hologramy, recto-verso, czy mikrodruk, które po wykonaniu skanowania (digitalizacji obrazu), tracą swoje właściwości, a tym samym przesłany nam skan certyfikatu nie ma żadnej wartości i wagi prawnej.
 • Po zakończeniu transakcji z opcją „wpłata na konto bankowe” należy trzymać się sztywno podstawowej zasady – towar wysyła się wyłącznie dopiero po zaksięgowaniu pełnej kwoty na koncie bankowym.
/źródło: Biuro Kryminalne KGP oprac. c/
- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

 1. ronin

  Dlaczego naczelny szeryf Polski nie sciga tych oszustów, ba dlaczego pozwolił Hossowi opuscic areszt? Biorąc pod uwagw skale przekretów na wnuczka kaucja winna wynosic nie 400tys a 4 miliony!

 2. Anonim

  A Policja i ułaskawiony przez długopisa?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here