Oszustwo nigeryjskie. Raciborzanin ostrzega przed fałszywym adwokatem

Oszustwo
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik

Jeden z naszych Czytelników zwrócił się z apelem, aby ostrzec mieszkańców przed oszustwem nigeryjskim. – Składam tę ofertę w związku ze śmiercią twojego krewnego, który był moim klientem przed jego śmiercią, pozostawiając bankowi ogromną kwotę o wartości 13.580.000,00 $ – brzmi treść fałszywego maila.

– W związku z tym, że usiłuje się na mnie dokonać tzw. przekrętu nigeryjskiego uprzejmie proszę o ostrzeżenie raciborskich, i nie tylko, internautów na czym to oszustwo polega! W załączeniu treści korespondencji mailowych otrzymanych od oszustów! – napisał do nas Czytelnik.

- reklama -

Oszustwo nigeryjskie lub inaczej nigeryjski szwindel to proceder przestępczy (oszustwo), najczęściej zapoczątkowane kontaktem poprzez wykorzystanie poczty elektronicznej. Polega na wciągnięciu (kiedyś przypadkowej, obecnie coraz częściej typowanej) ofiary w grę psychologiczną, której fabuła oparta jest na fikcyjnym transferze dużej (często przesadnie wygórowanej – nawet rzędu kilkunastu milionów funtów lub dolarów amerykańskich) kwoty pieniędzy, z jednego z krajów afrykańskich (najczęściej Nigerii, choć obecnie może również chodzić o każdy inny kraj – coraz częściej w grę wchodzi Wielka Brytania, Hiszpania) – mającą na celu wyłudzenie pieniędzy – czytamy na stronie Policji.

Nasz Czytelnik przekazał przykładowe maile, jakie otrzymał. Warto zapoznać się z ich treścią, aby na przyszłość wiedzieć, jak wygląda forma takiego oszustwa.

Przykładowa treść :

Drogi przyjacielu!!!

Wysłałem ci ten list miesiąc temu, ale nie jestem pewien, czy go dostałeś, nie otrzymałem od ciebie wiadomości i to jest powód, dla którego ponownie go wysyłam.Nazywam się Godwin wosaokpo z zawodu prawnikiem. Składam tę ofertę w związku ze śmiercią twojego krewnego, który był moim klientem przed jego śmiercią, pozostawiając bankowi ogromną kwotę o wartości 13.580.000,00 $. Postanowiłem skontaktować się z tobą jako jego krewnym, aby złożyć wniosek o fundusz.Wróć na mój prywatny adres e-mail, aby uzyskać więcej informacji.

Szczerze,

Adwokat Godwin.

Kolejny przykład maila:

Wcześniej ci pisałem, ale szkoda, że moje e-maile nie zostały do ciebie dostarczone; niemniej jednak przesyłam to jeszcze raz poniżej.
Jestem adwokatem Jean Balouka Donne oraz prawnikiem i głównym adwokatem pracującym w obszarach podlegających jurysdykcji sądu rodzinnego.
Zwracam się o zgodę na przedstawienie cię jako najbliższego krewnego mojemu zmarłemu klientowi, pochodzącemu z twojego kraju, któremu pomogłem w dokonaniu lokaty inwestycyjnej o wartości (9 735 000,00 mln USD) w firmie finansowej.
Poinformowałem firmę finansową o jego przekazaniu wraz z rodziną w drodze do pobliskiego kraju i poinstruowano mnie, aby przedstawić każdego dostępnego członka jego rodziny lub bliskiego krewnego, aby otrzymać fundusze.
Moim powodem skontaktowania się z Tobą w tej sprawie jest to, że masz takie samo nazwisko jak mój zmarły klient. I znowu nie ma zarejestrowanego spadkobiercy w jego pliku konta w firmie finansowej.
Chcę, aby lewy fundusz został przekazany pod opiekę spadkobiercy jego spadkobiercy, zanim zostanie skonfiskowany przez dyrektorów spółki finansowej.
PROSZĘ WYSŁAĆ SWOJE INFORMACJE KONTAKTOWE NA MÓJ ADRES EMAIL

Jak się ustrzec?
Co zrobić, aby nie  paść ofiarą „oszustów nigeryjskich”? Policja, ku przestrodze, opublikowała symptomy tego rodzaju przestępczości:
 • Jeżeli zostaliśmy wybrani na pomocnika w odzyskaniu pieniędzy przez uchodźcę politycznego z czarnego lądu i za to mamy otrzymać np. 12 milionów dolarów, możemy być pewni, że jest to oszustwo.
 • Jeżeli zostaliśmy zwycięzcami zagranicznej loterii, w której nie braliśmy udziału, a nawet nie słyszeliśmy o niej, to śmiało możemy potraktować tą informację jako spam i od razu przekierować ją do kosza.
 • Jeżeli otrzymamy niespodziewanie miliony dolarów w spadku po krewnym, o którym nie mieliśmy pojęcia, że istniał, to też więcej niż pewne, że nasza stopa życiowa się nie podniesie, a może być wręcz odwrotnie.
 • Jeżeli za przekazanie nam ogromnej kwoty pieniędzy, ktoś żąda od nas opłat manipulacyjnych (opłacania prawników, certyfikatów), możemy najwyżej odpisać, że opłaty te mogą zostać potrącone z fortuny, którą mamy otrzymać. Wtedy uświadomimy sobie, że to zwykły szwindel.
 • Pamiętajmy, że certyfikaty wystawiane przez różne instytucje, to dokumenty, które tak jak dokumenty identyfikacyjne, papiery wartościowe i banknoty, mają odpowiednie zabezpieczenia, takie jak choćby hologramy, recto-verso, czy mikrodruk, które po wykonaniu skanowania (digitalizacji obrazu), tracą swoje właściwości, a tym samym przesłany nam skan certyfikatu nie ma żadnej wartości i wagi prawnej.
 • Po zakończeniu transakcji z opcją „wpłata na konto bankowe” należy trzymać się sztywno podstawowej zasady – towar wysyła się wyłącznie dopiero po zaksięgowaniu pełnej kwoty na koncie bankowym.
/źródło: Biuro Kryminalne KGP oprac. c/
- reklama -

12 KOMENTARZE

 1. Dlaczego naczelny szeryf Polski nie sciga tych oszustów, ba dlaczego pozwolił Hossowi opuscic areszt? Biorąc pod uwagw skale przekretów na wnuczka kaucja winna wynosic nie 400tys a 4 miliony!

 2. Nastepny mail –
  Drogi przyjacielu!!!

  Wysłałem ci ten list miesiąc temu, ale nie jestem pewien, czy go dostałeś, nie otrzymałem od ciebie wiadomości i to jest powód, dla którego ponownie go wysyłam.Nazywam się Gordon King z zawodu prawnikiem. Składam tę ofertę w związku ze śmiercią twojego krewnego, który był moim klientem przed jego śmiercią, pozostawiając bankowi ogromną kwotę o wartości 13.580.000,00 $. Postanowiłem skontaktować się z tobą jako jego krewnym, aby złożyć wniosek o fundusz.Wróć na mój prywatny adres e-mail, aby uzyskać więcej informacji. ([email protected])

  Szczerze,

  Adwokat Gordon.

 3. Nie odpuszcza!
  Chcę, żebyś do mnie zadzwonił na mój prywatny numer tutaj +228 96 10 15 25.

  Drogi przyjacielu,

  Bardzo dziękuję za odpowiedź na moją pocztę. Przede wszystkim jestem adwokatem Gordon King, prawnikiem w moim kraju (Republika Togo w Afryce Zachodniej). Jestem członkiem stowarzyszenia prawników National Bar w Togo.

  Bardzo doceniam twoją odpowiedź i chcę, abyś zrozumiał, że główny powód, dla którego się z tobą

  Dziękujemy bardzo za zrozumienie i współpracę z góry. Chcę, żebyś do mnie zadzwonił na mój prywatny numer tutaj +228 96 10 15 25

  Szczerze,
  Barrister Gordon.

 4. Wrocław. Nigeryjczycy zatrzymani. Zajmowali się… nigeryjskim oszustwem
  Wyłudzili ponad 400 tys. zł. Działali na portalach randkowych, wykorzystywali schemat stary jak świat. – Byli obietnicą księcia z bajki. Wikłali ofiarę w siatkę uzależnienia. A to, że pochodzili z innej kultury, wzmagało zainteresowanie – tłumaczy psychoterapeuta Marcin Furmański.

 5. I ja tez moge stać się bajecznie bogata;)))
  Do mnie pan przyslal nawet swoje zdjecia rodzinne i zaproponował ze podzielimy się po 45% a 10% pojdzie na dom dziecka;)

 6. Witajcie bogaci w przyszłości, mnie też „namierzyli”;)

  „Wysłałem ci ten list miesiąc temu, ale nie jestem pewien, czy go otrzymałeś, ponieważ nie otrzymałem od ciebie żadnej odpowiedzi i dlatego przesyłam go ponownie.

  Jestem baristą Robert Granzy Handry, prawnikiem klienta osobistego, który zmarł przed swoją przedwczesną śmiercią wraz z rodziną. Otrzymałem mandat od jego banku, aby przelać / przedstawić krewnego jego dwudziestu dziewięciu milionów pięćset osiemdziesiąt tysięcy tysięcy 29 580 000 dolarów amerykańskich, więc skontaktowałem się z tobą. Po nieudanej próbie znalezienia krewnego mojego zmarłego klienta postanowiłem się z tobą skontaktować, ponieważ ma on to samo imię.

  Proszę o kontakt w celu uzyskania dalszych informacji: ([email protected])

  szczerze
  Barista Robert Granzy Handry
  Prawnik / radca prawny
  E-mail: [email protected]

  Pozdrawiam „niewiernych” :).

 7. Ja też dostałem taką wiadomość z tym że zaraz mu odpisałem tak : Ty biedny czarny Mambo wysyłasz mi takie wiadomości jak ty nigdy w swoim nędznym życiu nie widziałeś takich pieniędzy. Mam dla Ciebie propozycję, ale proszę tylko mi odpisz OKI. Pewno macie tam u siebie solidny mur więc proszę rozpędź się rowerem lub jak nie posiadasz rowerka to biegnij z impetem i walnij tą swoją chorą głową z całej siły w ten mur i po uderzeniu pomyśl dla czego nadal jestem taki głupi OKI – Powodzenia.

  ciepłe życzenia,

  Wysłałem ci ten list miesiąc temu, ale nie jestem pewien, czy go otrzymałeś, ponieważ nie otrzymałem od ciebie żadnej odpowiedzi i dlatego przesyłam go ponownie.

  Jestem baristą Robert Granzy Handry, prawnikiem klienta osobistego, który zmarł przed swoją przedwczesną śmiercią wraz z rodziną. Otrzymałem mandat od jego banku, aby przelać / przedstawić krewnego jego dwudziestu dziewięciu milionów pięćset osiemdziesiąt tysięcy tysięcy 29 580 000 dolarów amerykańskich, więc skontaktowałem się z tobą. Po nieudanej próbie znalezienia krewnego mojego zmarłego klienta postanowiłem się z tobą skontaktować, ponieważ ma on to samo imię.

  Proszę o kontakt w celu uzyskania dalszych informacji: ([email protected])

  szczerze
  Barista Robert Granzy Handry
  Prawnik / radca prawny
  E-mail: [email protected]

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj