Wspomnienie po raciborskim Polmosie [ZDJĘCIA]

0
polmos raciborz 2020
Polmos w Raciborzu, 2020 r.

Po zakładach Przedsiębiorstwa Przemysłu Spirytusowego w Raciborzu przy ul. Nowomiejskiej nie pozostało już prawie nic. 

Przemysł spirytusowy w Raciborzu ma bogate, sięgające XIX w., tradycje. Po II wojnie światowej na bazie gorzelni Schlesingerów utworzono zakłady spirytusowe, które następnie zostały włączone do ogólnopolskiego zrzeszenia producentów wyrobów spirytusowych Polmos.

- reklama -
Ul. Nowomiejska, 1903 r. Fot. Fotopolska.eu

W latach 70. XX w. zakład w Raciborzu został całkowicie przebudowany. Powstała przemysłowa gorzelnia melasowa, dzięki której w zakładzie rozpoczęto przetwarzanie pochodzących z okolicznych cukrowni znacznych ilości melasy. W 1987 r. ze względów ekologicznych wstrzymano produkcję w gorzelni, jednocześnie podejmując działania inwestycyjne w celu przebudowy zakładów na rozlewnie wódek. Produkcję wódek w Raciborzu rozpoczęto w 1991 r.

W 1996 r. Polmos Racibórz został sprywatyzowany, produkcja alkoholu i spirytusu była kontynuowana. Ponowna sprzedaż zakładów spirytusowych została dokonana w 2011 r., nowy właściciel zdecydował o likwidacji zakładów.

2011 r. Fot. Fotopolska.eu

W maju 2011 r. w obliczu likwidacji Przedsiębiorstwa Przemysłu Spirytusowego w Raciborzu powstała nowa firma, założona przez długoletniego dyrektora zakładów spirytusowych w Raciborzu. Dzięki temu tradycje przemysłu spirytusowego w Raciborzu mogły być nadal kontynuowane, pomimo iż ślad po dawnym przedsiębiorstwie został całkowicie zatarty.

fot. /kp/, archiwum portalu
oprac. /kp/ na podstawie wodkiraciborskie.pl

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here