Wspomnienie po raciborskim Polmosie [ZDJĘCIA]

0
polmos raciborz 2020
Polmos w Raciborzu, 2020 r.

Po zakładach Przedsiębiorstwa Przemysłu Spirytusowego w Raciborzu przy ul. Nowomiejskiej nie pozostało już prawie nic. 

Przemysł spirytusowy w Raciborzu ma bogate, sięgające XIX w., tradycje. Po II wojnie światowej na bazie gorzelni Schlesingerów utworzono zakłady spirytusowe, które następnie zostały włączone do ogólnopolskiego zrzeszenia producentów wyrobów spirytusowych Polmos.

Ul. Nowomiejska, 1903 r. Fot. Fotopolska.eu
- reklama -

W latach 70. XX w. zakład w Raciborzu został całkowicie przebudowany. Powstała przemysłowa gorzelnia melasowa, dzięki której w zakładzie rozpoczęto przetwarzanie pochodzących z okolicznych cukrowni znacznych ilości melasy. W 1987 r. ze względów ekologicznych wstrzymano produkcję w gorzelni, jednocześnie podejmując działania inwestycyjne w celu przebudowy zakładów na rozlewnie wódek. Produkcję wódek w Raciborzu rozpoczęto w 1991 r.

W 1996 r. Polmos Racibórz został sprywatyzowany, produkcja alkoholu i spirytusu była kontynuowana. Ponowna sprzedaż zakładów spirytusowych została dokonana w 2011 r., nowy właściciel zdecydował o likwidacji zakładów.

2011 r. Fot. Fotopolska.eu

W maju 2011 r. w obliczu likwidacji Przedsiębiorstwa Przemysłu Spirytusowego w Raciborzu powstała nowa firma, założona przez długoletniego dyrektora zakładów spirytusowych w Raciborzu. Dzięki temu tradycje przemysłu spirytusowego w Raciborzu mogły być nadal kontynuowane, pomimo iż ślad po dawnym przedsiębiorstwie został całkowicie zatarty.

fot. /kp/, archiwum portalu
oprac. /kp/ na podstawie wodkiraciborskie.pl

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here