Pociągiem do Czech? Mieszkańcy woj. śląskiego nie skorzystają z wznowionych połączeń

Stacja Racibórz
Racibórz

Od 22 czerwca wznowiono międzynarodowe połączenia kolejowe między Republiką Czeską i Polską. Do pociągu nie wejdą jednak wszyscy. Osoby ze stałym miejscem pobytu w województwie śląskim nadal nie mogą, poza wyjątkami, wjeżdżać do Republiki Czeskiej.

W przypadku podróży pociągiem do / z Republiki Czeskiej mają zastosowanie analogiczne zasady jak w przypadku przekraczania granicy samochodem – poinformowała Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie.

- reklama -

Transport kolejowy

W przypadku połączeń kolejowych biegnących przez województwo śląskie, ale również przez inne województwa, po czeskiej stronie granicy może być prowadzona kontrola dotrzymywania decyzji profilaktycznej Ministerstwa Zdrowia Republiki Czeskiej z dnia 12 czerwca 2020 roku, na podstawie której województwo śląskie zostało sklasyfikowane jako region wysokiego ryzyka występowania Sars-Cov-2. Osoby ze stałym (faktycznym) miejscem pobytu w regionach wysokiego ryzyka (Portugalia, Szwecja, województwo śląskie) nie mogą poza wyjątkami (pracownicy zatrudnieni w Czechach oraz osoby, którym wjazd do RCz jest umożliwiony na podstawie negatywnego testu Sars-Cov-2 wjeżdżać do Republiki Czeskiej, nie starszego niż 72 godzin) wjeżdżać do Republiki Czeskiej.

W przypadku kontroli przeprowadzanej przez czeskie służby polscy obywatele przekraczający polsko-czeską granicę będą musieli wykazać, iż nie są mieszkańcami województwa śląskiego. Szczegółowe informacje o wyjątkach odnośnie wjazdu do Republiki Czeskiej można uzyskać na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RCz (https://www.mvcr.cz/mvcren/docDetail.aspx?docid=22239932&docType=ART#2) oraz Ministerstwa Zdrowia RCz (https://koronavirus.mzcr.cz/). Konkretne zapytania odnośnie interpretacji stosownych przepisów należy kierować do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RCz lub Ministerstwa Zdrowia RCz.

Za dokument potwierdzający miejsce zamieszkania poza województwem śląskim mogą zostać uznane dokumenty osobiste zawierające adres zamieszkania (tzn. oficjalne dokumenty urzędowe), umowa najmu, wypis z księgi wieczystej, umowa o pracę, bilet kolejowy ze stacją początkową poza województwem śląskim (w połączeniu z innym dokumentem), rachunki za prąd, telefon, wywóz śmieci.

Transport drogowy

Polscy obywatele mogą do / z Republiki Czeskiej wjeżdżać / wyjeżdżać i korzystać ze wszystkich zwykłych drogowych przejść granicznych jak w okresie przed przyjęciem obostrzeń. Na razie nie dotyczy to jednak obywateli polskich mieszkających w województwie śląskim, którzy poza wyjątkami podanymi w akapicie „transport kolejowy” nie zostaną wpuszczeni do Republiki Czeskiej.

Nieograniczony tranzyt w ramach przejazdu osobowego przez województwo śląskie do Republiki Czeskiej i z powrotem z RCz do województwa śląskiego jest możliwy wyłącznie w przypadku, kiedy każdy z podróżnych może wykazać, iż nie jest mieszkańcem województwa śląskiego (dokumenty potwierdzające miejsce pobytu zob. akapit „transport kolejowy”)

Mieszkańcy województwa śląskiego wracający do Polski z podróży zagranicznej lub mieszkający / pracujący poza granicami kraju (bez względu na ich tytuł pobytowy w innym kraju członkowskim UE) mogą przejeżdżać przez terytorium RCz wyłącznie na podstawie noty Ambasady RP w Pradze potwierdzającej fakt ich powrotu do RP (repatriacja).

Mieszkańcy województwa śląskiego mieszkający / pracujący poza granicami kraju, którzy są jednocześnie obywatelami innego kraju członkowskiego UE i którzy przejeżdżają tranzytem przez RCz do Polski, podczas ewentualnej kontroli mają obowiązek przedstawić notę Ambasady RP w Pradze lub notę praskiej ambasady innego państwa UE, którego są obywatelem, potwierdzającą fakt ich powrotu do Polski (repatriacja).

Monitorują sytuację na Śląsku 

Ministerstwo Zdrowia Republiki Czeskiej na bieżąco analizuje dostępne tygodniowe dane epidemiologiczne. W przypadku zmiany klasyfikacji województwa śląskiego na region o średnim lub niskim ryzyku informacja zostanie podana niezwłocznie.

Czytaj także:

/źródło: Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie oprac. c/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Napiętnowali mieszkańców Śląska!! SZOK SZOK SZOK… Pytam więc JAK TO SIĘ DZIEJE, ŻE U NAS CAŁE RODZINY CZECHÓW NA ZAKUPACH??.
    KTO ICH WPUSZCZA DO NASZEGO REGIONU??? CZY W TEN SPOSÓB ONI SAMI NIE BOJĄ SIĘ ZAIMPORTOWAĆ ZARAZĘ DO SIEBIE?? TYLKO MY IM GROZIMY ZAKAŻENIEM??? NIECH WIĘC BĘDĄ CZESI KONSEKWENTNI I SAMI NAS NIE ODWIEDZAJĄ BEZKARNI!!…. Czytający, wybaczcie mój krzyk.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj