Ścieżka po wałach zbiornika Racibórz Dolny będzie – ale kiedy?

rowery zbiornik raciborz dolny
Inicjatywa Rowerowa Bramy Morawskiej podjęła temat zabezpieczenia ciągłości ścieżek rowerowych po wałach jako jako jedno z pierwszych zadań. Fot. IRBM

– Sam nacisk ze strony społeczności naszego miasta mógłby być mierzony ilością rowerów przejeżdżających tamtędy w pogodne dni – stąd wydaje się, że inne formy nacisku nie są potrzebne, tym bardziej, że RZGW Gliwice wyraża chęć współpracy w tym zakresie. Pozostaje jednak pytanie, kiedy przejazd na drugi brzeg Odry i Psiny stanie się faktem? – zastanawia się Inicjatywa Rowerowa Bramy Morawskiej.

Inicjatywa Rowerowa Bramy Morawskiej chce być ciałem doradczym w sprawach planowanych projektów tras rowerowych, ale też sama wykonuje pewną pracę społeczną, kreując nowe sytuacje i sprzyjający klimat wokół zagadnień związanych z rekreacją i turystyką rowerową. W takim klimacie powstało opracowanie pt. „Koncepcja przeprawy przez Odrę i nowe koryto Psiny”. – Nasze opracowanie stało się bazą do dalszych prac związanych z przywróceniem ciągłości przerwanej ścieżki rowerowej przy Rafako i prowadzeniem trasy rowerowej po koronie zapory czołowej zbiornika Racibórz Dolny – informują członkowie.

- reklama -

Najpierw przeprawa! Po 1 lipca reszta trasy

Docelowo chodzi o udostępnienie całej korony wału zbiornika dla rowerzystów. Tematem tym jest zainteresowany również Powiat Wodzisławski, który mógłby zabezpieczyć ciągłość swoich tras rowerowych od strony zbiornika. Jednak wydaje się, że takie działania wydłużą czas oczekiwania ze względu na konieczność prowadzenia uzgodnień z innymi gminami.

– Jako Inicjatywa Rowerowa wyszliśmy więc z propozycją, aby priorytetowo potraktować temat przeprawy przez Odrę i Psinę oraz by zabezpieczyć ciągłość szlaku rowerowego przerwanego po demontażu śluzy przy Rafako. Wówczas uzgodnienia będą prowadzone tylko z gminą Racibórz, co ułatwi procedowanie. Z takim wnioskiem wystąpiono też do prezydenta miasta Racibórz, zakładając oczekiwany czas przekazania tego fragmentu ścieżki rowerowej do 1 lipca bieżącego roku tak, aby w czasie wakacji przeprawa przez obie rzeki była możliwa drogami technicznymi po obiektach zbiornika – tłumaczy IRBM.

Dziś rozmawialiśmy z RZGW, z panem dyr. Mirosławem Kurzem, który potwierdził przychylność Wód Polskich i przyznał, że przygotowywana jest dokumentacja, jednak, to co nas martwi, to termin, bo z wypowiedzi wynikało, że wszelkie działania będą mogły być w przyszłym tygodniu zaledwie zainicjowane – informują członkowie.

Nacisk społeczny i działania formalne

Faktycznie wniosek Inicjatywy Rowerowej BM do RZGW Gliwice stanowi formę nacisku społecznego, stąd członkowie poprosili o wsparcie starostów powiatu raciborskiego i wodzisławskiego. Formalnie wystąpiono również do prezydenta miasta Racibórz, bo to gmina będzie grała pierwsze skrzypce przy ustalaniu warunków użytkowania ścieżek i formalizowaniu wszelkich uzgodnień. – Sam nacisk ze strony społeczności naszego miasta mógłby być mierzony ilością rowerów przejeżdżających tamtędy w pogodne dni – stąd wydaje się, że inne formy nacisku nie są potrzebne, tym bardziej, że RZGW Gliwice wyraża chęć współpracy w tym zakresie. Pozostaje jednak pytanie, kiedy przejazd na drugi brzeg Odry i Psiny stanie się faktem? – zastanawia się Inicjatywa Rowerowa Bramy Morawskiej.

– Poszukując wsparcia kontaktujemy w się z różnymi organizacjami czy osobami i raz po raz nasi rozmówcy kierują nas do Urzędu Miasta Racibórz. Cieszy fakt, że w tych rozmowach padają nazwiska naszych prezydentów, bo świadczy to o aktywności raciborskiego urzędu. Dziś nabieramy pewności, że temat będzie załatwiony, ale już dziś nie zrobimy pierwszych kroków i będziemy czekać na formalne zakończenie budowy w postaci kolejnych protokołów czy innych dokumentów, to minie jeszcze wiele tygodni, zanim przejazd rowerem będzie możliwy. A przecież nie o to nam wszystkim chodzi. Zawsze będzie jakiś powód, aby temat ten przesunąć na dalszy plan, dziś wezbrane brzegi Odry, jutro jeszcze inny problem – tu potrzebne jest konsekwentne działanie – podkreślają członkowie Inicjatywy.

fot. Inicjatywa Rowerowa Bramy Morawskiej
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj