96 nowych zakażeń w woj. śląskim. Ognisko koronawirusa w DPS-ie w Kietrzu

koronawirus covid
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik

Zakażeniu uległo 19 mieszkanek i 2 pracowników ośrodka prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. W powiecie raciborskim są dwa nowe przypadki.

W Polsce odnotowano 285 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 96 w woj. śląskim. W powiecie raciborskim nowe zakażenia są dwa – w Raciborzu i gminie Krzyżanowice.

- reklama -

Ognisko koronawirusa pojawiło się w Domu Pomocy Społecznej w Kietrzu. Zakażeniu uległo 21 osób – 19 mieszkanek i 2 pracowników ośrodka prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. – Mieszkanki przechodzą chorobę łagodnie, prawie bezobjawowo. Powiatowy Inspektor Sanitarny zapewnia, że wdrażane są wszelkie przewidziane w takich sytuacjach procedury, między innymi ustalanie osób z tzw. kontaktu, wobec których także należałoby podjąć odpowiednie kroki. Informuję, iż jestem w stałym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Głubczycach, starostą głubczyckim, a także z siostrą dyrektor wspomnianego DPS-u. W Urzędzie Miejskim w Kietrzu odbyło się dziś także posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, mające na celu zaplanowanie dalszych ewentualnych działań w istniejącej sytuacji epidemicznej. W domu pomocy społecznej prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr przestrzegane były wszelkie przewidziane procedury, zachowany był także reżim sanitarny. Mimo tych okoliczności doszło do zakażenia wirusem. W związku z tym pragnę przypomnieć państwu o konieczności zachowania ostrożności w życiu codziennym – ograniczeniu kontaktów międzyludzkich, noszeniu maseczek, dbaniu o częste mycie i dezynfekcję rąk, pozostaniu w domu w razie zauważenia u siebie objawów typowych dla zakażenia koronawirusem – informuje burmistrz Kietrza Dorota Przysiężna-Bator.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 9 127 (było 9 136)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 362 (366)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 10 241 (10 436)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 142 844
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 98 326
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 12 413
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 6 591 (6 179)
– liczba zgonów – 317 (308)

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. W szpitalu w Raciborzu zmarli: 78-letnia kobieta z Myszkowa i 59-letni mężczyzna z Rudy Śląskiej. W szpitalu w Tychach zmarli: 59-letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego, 52-letni mężczyzna z Rudy Śląskiej, 65-letni mężczyzna z Bielska-Białej, 77-letni mężczyzna z Wodzisławia Śląskiego, 81-letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego, w szpitalu w Rudzie Śląskiej zmarła 63-letnia kobieta z Rudy Śląskiej, a w szpitalu w Bytomiu 79-letni mężczyzna, mieszkaniec Rudy Śląskiej.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj