Osocze ozdrowieńców lekarstwem na COVID-19? Raciborskie krwiodawstwo apeluje

Akcja Honorowego Krwiodawstwa w II LO-25
Zdjęcie archiwalne

Jedną z metod wspomagających leczenie chorych na COVID-19 jest podanie osocza ozdrowieńców. Dzięki temu dostarcza się pacjentowi gotowe przeciwciała, których on sam nie zdążył jeszcze w swoim organizmie wytworzyć lub posiada ich zbyt mało, aby skutecznie zwalczyć zakażenie.

W Raciborzu mamy 173 osoby zakażone koronawirusem i 148 ozdrowieńców (stan na 21 lipca). Choć to całkiem dobry bilans, w regionie nie brakuje osób, które wciąż walczą z koronawirusem. W całej Polsce ruszyły akcje poboru krwi ozdrowieńców, aby podać osocze osobom zakażonym i ułatwić im powrót do zdrowia.

- reklama -

Jak to działa? 

Dlaczego osocze ozdrowieńca może wspomóc leczenie u osoby zakażonej? – Naturalną odpowiedzią organizmu na wszelkie infekcje jest wytworzenie przeciwciał skierowanych przeciwko tym czynnikom chorobotwórczym. Immunoglobuliny są właśnie takimi przeciwciałami. W przypadku koronawirusa organizm osoby zakażonej również wytwarza swoiste immunoglobuliny, których zadaniem jest unieszkodliwienie cząstek wirusa. U osoby wyzdrowiałej takie właśnie immunoglobuliny znajdują się w krwioobiegu, dlatego możemy je wraz z osoczem pobrać, a następnie po przeprowadzeniu szeregu badań laboratoryjnych i procedur preparatyki przekazać dla osób chorych – wyjaśnia Gizela Kowol, dyrektor RCKiK w Raciborzu. – Tym samym wraz z innymi składnikami osocza dostarczamy pacjentowi gotowe przeciwciała, których on sam nie zdążył jeszcze w swoim organizmie wytworzyć, lub posiada ich zbyt mało, aby skutecznie zwalczyć zakażenie. Należy przy tym zaznaczyć, że jest to jedna z metod wspomagających leczenie i nie zastępuje innych elementów terapii, choć może w znacznym stopniu przyspieszyć powrót do zdrowia osoby zakażonej – mówi nam dyrektor krwiodawstwa.

Kto może pomóc?

Kryteria kwalifikowania kandydatów na dawców to wiek od 18 do 60 lat, masa ciała min. 50 kg dla dawców. Co ważne, musi upłynąć 14 dni od drugiego ujemnego wyniku testu na koronawirusa.

Gdzie trafia oddana krew?

Osocze ozdrowieńców COVID-19 po pobraniu jest badane i jeśli spełnia wszystkie wymagane kryteria, na przykład odpowiedni poziom przeciwciał anty-SARS-CoV-2, jest przekazywane do Działu Ekspedycji, gdzie jest magazynowane w stanie zamrożenia. Jak wyjaśnia dyrektor krwiodawstwa, w przypadku zapotrzebowania na ten składnik ze strony szpitala jest ono wydawane zgodnie z zamówieniem dla chorych na COVID-19. – Na chwilę obecną jedynym odbiorcą osocza ozdrowieńców COVID-19, które zostało pobrane na terenie działalności RCKiK w Raciborzu, jest szpital jednoimienny w Raciborzu. W przypadku niedoborów osocza ozdrowieńców w innych częściach kraju możemy je również przekazywać do pozostałych Centrów Krwiodawstwa na potrzeby chorych – wyjaśnia dyrektor Gizela Kowol.

Jak wygląda proces poboru

Pobieranie krwi pełnej
• jednorazowo oddasz 450 ml krwi
• czas trwania zabiegu oddania krwi wynosi od 7 do 10 minut
• częstotliwość oddawania: co 8 tygodni
• mężczyźni nie częściej niż 6 razy w roku, kobiety nie częściej niż 4 razy w roku

PLAZMAFEREZA (oddawanie osocza)
• zabieg wykonywany w zależności od zapotrzebowania
• pobierane osocze w ilości 600 ml
• czas oddawania około 30 minut
• częstotliwość oddawania – nie częściej niż co 2 tygodnie
• w ciągu roku można pobrać od jednego dawcy 25 litrów osocza

Czy dawcy mają się czego obawiać? – Proces oddania krwi został tak opracowany, by w sposób szybki a zarazem bezpieczny dla dawcy pobrać krew lub jej składniki. Sprzęt do poboru krwi jest zawsze jednorazowy, a miejsce wkłucia do żyły jest starannie odkażane. Wykwalifikowany personel RCKiK czuwa nad dawcą podczas całej procedury kwalifikowania oraz pobierania krwi, dba, aby pobór krwi odbył się sprawnie i bezpiecznie. RCKiK zapewnia pełną ochronę danych osobowych dawcy – mówi dyrektor.

Od czego zacząć 

Aby oddać krew należy zadzwonić lub zgłosić się osobiście do siedziby krwiodawstwa w Raciborzu oraz do terenowych oddziałów w Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju i Wodzisławiu Śląskim. Aby ułatwić oddawanie krwi, krwiodawstwo wydłużyło godziny pracy.

Oddawanie krwi krok po kroku

RCKiK w Raciborzu wyjaśnia, jak krok po kroku wygląda oddawanie krwi, jak należy się przygotować i jak zachować już po samym oddaniu.

Przed przybyciem do punktu poboru krwi:
• Zjedz śniadanie / lekkostrawny posiłek (z niską zawartością tłuszczu)
• Wypij ok. 1 litra płynów bezalkoholowych

1. Rejestracja:
Po przybyciu do punktu poboru krwi zostaniesz na podstawie aktualnego dokumentu  tożsamości (ze zdjęciem, numerem PESEL) zarejestrowany w systemie komputerowym oraz otrzymasz do wypełnienia kwestionariusz. Kwestionariusz należy dokładnie przeczytać, a następnie rzetelnie, zgodnie z prawdą odpowiedzieć  na zawarte w nim pytania.

2.  Pracownia Analiz Lekarskich pobranie próbki krwi w celu wykonania badania
• poziomu hemoglobiny lub raz do roku pełnej morfologii,
• grupy krwi – w przypadku dawców oddających krew po raz pierwszy.
Wszystkie badania są wykonywane wyłącznie przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku.

3. Gabinet lekarski:
• skrócone badanie lekarskie,
• wywiad (m.in. wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości dotyczących kwestionariusza, metod oddawania krwi i jej składników itp.),
• kwalifikacja do oddania krwi lub jej składników (np. osocze, koncentrat krwinek płytkowych).

4. Krótka regeneracja sił.
Po oddaniu krwi, dawca pozostaje na miejscu celem regeneracji sił. Każdy dawca przed opuszczeniem punktu poboru krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal. (9 tabliczek czekolady).

Na życzenie Dawcy wystawiane jest zaświadczenie:
• usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni, szkole
• o oddaniu krwi lub jej składników
• wypłacany jest zwrot kosztów poniesionych na przejazd do najbliższego Punktu Krwiodawstwa,

5. Po oddaniu krwi:
• Dzień poświęcamy na odpoczynek – nie uprawiamy sportów, nie korzystamy z sauny, solarium czy siłowni.
• Nie wolno nosić ciężkich przedmiotów w ręce, z której pobierana była krew.
• Opatrunku zabezpieczającego miejsce wkłucia do żyły nie zdejmujemy przez przynajmniej 2 godziny.
• Jeść można wszystko to na co ma się ochotę. Wskazany jest ciepły, kaloryczny posiłek
• Trzeba do końca dnia wypić w sumie ok. 2- 2,5 litra płynów (bezalkoholowych).
• Osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator  dźwigu oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą  powrócić  do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi.
Nad całą procedurę zarezerwuj sobie minimum godzinę w przypadku oddawania krwi pełnej. 2 godziny w przypadku oddawania składników krwi.

/c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj