Koronawirus: Rekord dobowych zakażeń w Polsce. Wrócą obostrzenia?

mateusz morawiecki
Fot. Facebook Mateusz Morawiecki

W powiecie raciborskim znów odnotowano dużą liczbę nowych zakażeń koronawirusem – 11. W całej Polsce ostatni dobowy bilans to 615.

W ostatnich dniach nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce przekraczają pół tysiąca. We wtorek odnotowano ich 502, w środę 512, a dziś, 30 lipca, 615. Jest to rekord od początku epidemii w kraju.

- reklama -

https://www.facebook.com/MZGOVPL/posts/3086891748046908?__xts__[0]=68.ARD-GT0Wws1Z6aV5FvBtPlWLIFKBeGzAZn9UXpyP_FCJfJtrds0QxkIYuMdByJsauV2ORqU6d58bGxNudfYme9ViDWW35PKonNEU8sxLVGC90K0yBbkAkF7YcyLmczuSdeAnOxqL8I4EZJpJmUZaL-8gTL9XKcTY8MnOAOoKFTxLNsTJt0RNUvgZuj33oDmJOMQouLa2KCocRdo_AdC7QEOCkW7rhPoYF_TWDl1jWc_KAiP0elH-U9xZXfp0IgV3gJPhZ5CZwGjKkML5OJ-qM0OC6S3wMv1A3yLWNgHiyTWEyjOAcOJ_TXonxgNh-Q2U-hJZljjq3bLDxD8wbSaOtQ&__tn__=-R

– Na szczęście sytuacja jest dziś inna niż kilka miesięcy temu. Po trosze nauczyliśmy się żyć z koronawirusem, mniej się boimy tej epidemii i to jest pierwsza rzecz, która jest ważna. Z jednej strony dobra, ale ona rodzi rzeczywiście pewne nowe ryzyka. Dziś mamy bardzo dużo nowych zakażeń, wiąże się to z tym, że Polacy przestali w ostatnim czasie przestrzegać pewnych zapisów, które cały czas obowiązują – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Warszawie. – Czekamy na zestawienie nowych możliwych obostrzeń z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Nie jest wykluczone, że jeśli sytuacja będzie się pogarszać, będziemy musieli działać, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa – oświadczył premier.

Mateusz Morawiecki wspomniał o weselach, które mogą stawać się ogniskami koronawirusa. – To niezwykle ważny dzień w życiu ludzi, niezwykle radosny, ale okazuje się, po zbadaniu przez GIS, że to jest jedno z głównych źródeł rozpowszechniania się wirusa. Muszą być przestrzegane te zapisy, które dziś obowiązują. Na moment obecny cały czas nie mamy od GIS i z Ministerstwa Zdrowia nowych obostrzeń czy zaleceń, czy powrotu do poprzednich, ale nie jest wykluczone, że jeśli ta sytuacja będzie się pogarszać, to trzeba będzie dalej ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa – powiedział premier Morawiecki.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni zapadnie decyzja, czy wróci kwarantanna dla osób powracających do kraju z innych państw. – Analizujemy w tej chwili sytuację w innych krajach. Na posiedzeniach rządu i zespołu zarządzania kryzysowego jest rozpatrywany wariant przywrócenia kwarantanny powrotnej w przypadku niektórych krajów. Pod uwagę brana jest np. Hiszpania” – powiedział rządu Piotr Mueller w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

W powiecie raciborskim w ostatniej dobie także pojawiło się sporo nowych zakażeń – 11, najwięcej w gminie Rudnik – 4. W woj. śląskim dodatni wynik stwierdzono u 160 osób. Odnotowano też trzy zgony – w szpitalu w Raciborzu zmarła 90-letnia kobieta z powiatu wodzisławskiego, w szpitalu w Tychach 83-letni mężczyzna z powiatu gliwickiego, a w szpitalu w Gliwicach 64-letni mieszkaniec z Częstochowy.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj