Ostra polemika między dyrektorem szpitala a Markiem Labusem

Ryszard Rudnik Marek Labus
Dyrektor szpitala Ryszard Rudnik (po lewej), fot. Katarzyna Przypadło | Marek Labus (po prawej), fot. Mariusz Weidner Nowiny Raciborskie, zdjęcia archiwalne

Dyrektor szpitala Ryszard Rudnik w liście otwartym ustosunkował się do działań menadżera ochrony zdrowia Marka Labusa, który od kilku miesięcy negatywnie ocenia decyzje dyrekcji szpitala w związku z przekształceniem lecznicy w placówkę jednoimienną. Marek Labus odpowiedział na list dyrektora.

1Działanie z pobudek osobistych

Zdaniem dyrektora Ryszarda Rudnika Marek Labus od wielu lat prowadzi kampanię negatywną przeciwko szpitalowi w Raciborzu, a dokładnie przeciwko dyrektorowi szpitala. Jak napisał dyrektor R. Rudnik, M. Labus zgłasza liczne zastrzeżenia, które nie znajdują potwierdzenia, jego zdaniem działa tak z pobudek osobistych. „W 2007 r. został przeze mnie pozbawiony stanowiska pełnomocnika ds. kontraktów. Od tego czasu podejmuje pracę w jednostkach ochrony zdrowia, jednak bez większych sukcesów. Okresy zatrudnienia są krótkie, a rozstania raczej długie i uciążliwe dla podmiotów tworzących te jednostki. Gdyby ktoś nie wierzył, to proszę zasięgnąć opinii w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej, Szpitalu Powiatu Bytowskiego (zachodnio-pomorskie), Szpitalu Powiatowym w Prudniku (informacje publicznie dostępne w Internecie). Specjalista i ekspert, jak się sam określa, zdaniem przedstawicieli organów odpowiedzialnych za te placówki medyczne, nie sprawdził się w zarządzaniu szpitalami. Praca w tych jednostkach, delikatnie mówiąc, to nie popis umiejętności menedżerskich. Eksperci to przeważnie osoby, które wykazały się umiejętnościami w danej dziedzinie i posiadają udokumentowane sukcesy zawodowe” – czytamy w liście otwartym.

Zdaniem Ryszarda Rudnika okresu pracy w szpitalu w Raciborzu, gdzie M. Labus był w zarządzie, nie można zaliczyć do sukcesu. Dyrektor wskazał na dane liczbowe z 2006 roku: przychody 40,07 milionów złotych, wskaźnik zadłużenia 36%, zobowiązania wymagalne 2,5 miliona złotych. Na koniec 2019 roku przychody szpitala, jak wskazał w liście dyrektor,  wynosiły 90,70 miliona złotych, wskaźnik zadłużenia 20%, zobowiązania wymagalne 0,5 miliona złotych. „Dane księgowe wskazują na to kiedy szpital był w lepszej kondycji finansowej” – skwitował R. Rudnik.

1 KOMENTARZ

  1. Fajnie, dane księgowe i cyferki. Na cyferki większy wpływ ma kasa państwa, jak jest to cyferki też są dobre a jak nie ma to nie.
    Chciałbym usłyszeć jakiś raport od strony kuchni takiej placówki. Czy pacjenci chcą się leczyć, czy nie. Ile osób zapada na sepsę w jednej placówce a ile w innej. Jakim sprzętem i oddziałami dysponuje szpital.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here