Najlepsze lokaty bankowe – gdzie ich szukać i na co zwracać uwagę, by efektywnie oszczędzać?

0
Najlepsze lokaty bankowe – gdzie ich szukać i na co zwracać uwagę, by efektywnie oszczędzać?
Najlepsze lokaty bankowe – gdzie ich szukać i na co zwracać uwagę, by efektywnie oszczędzać?

Lokata lokacie nierówna, jednak każda będzie lepsza od trzymania gotówki w domu. Jeśli już zdecydujemy się na otwarcie depozytu, warto świadomie wybierać oferty. Tylko najlepsze lokaty potrafią bowiem zniwelować (lub przynajmniej znacząco ograniczyć) negatywny wpływ inflacji na wartość naszych oszczędności.

Lokaty bankowe należą do najpopularniejszych produktów oszczędnościowych. Choć zysk, jaki mogą przynieść, jest stosunkowo niewielki, to ich niewątpliwą zaletą jest bezpieczeństwo przechowywanych środków. Poza tym zawsze lepiej wpłacić swoje oszczędności „na procent” niż trzymać je w przysłowiowej skarpecie, gdzie będą tylko traciły na wartości.

- reklama -

Najlepsze lokaty w jednym miejscu

Poszukiwanie ofert bankowych w Internecie może być zajęciem dość czasochłonnym. W końcu należałoby zajrzeć na strony internetowe przynajmniej kilku banków, przejrzeć nie tylko materiały reklamowe, ale przede wszystkim skomplikowane tabele oprocentowania… Na szczęście analitycy rynku wyciągają pomocną dłoń tym, którzy nie mają czasu i – co jeszcze bardziej istotne – doświadczenia w porównywaniu depozytów i ich szczegółowych warunków. Przykład? Lokaty bankowe na stronie NajlepszeKonto.pl, gdzie znajdziesz komplet aktualnych informacji podanych w przystępnej formie rankingu lokat.

Najkorzystniejsze lokaty bankowe, tzn. jakie?

Nawet prosty ranking lokat może się wydawać nieco enigmatyczny dla osób, które wcześniej nie korzystały z tego typu produktów. Wystarczy jednak poznać kilka ważnych parametrów, by łatwo ocenić atrakcyjność danej oferty. Spróbujmy więc wskazać, jakie cechy powinny mieć najkorzystniejsze lokaty bankowe. Najważniejszym z parametrów jest oprocentowanie lokat. Tutaj sprawa jest prosta – im wyższe, tym lepiej. Należy mieć jednak świadomość, że zwykle podaje się je w skali roku oraz bez uwzględnienia podatku od zysków kapitałowych. Oprocentowanie zazwyczaj jest stałe, co oznacza, że stawka będzie jednakowa przez cały okres umowy. Kolejny istotny parametr to maksymalna kwota lokaty, czyli suma środków, które mogą być objęte wskazanym w ofercie oprocentowaniem. Koniecznie należy także zwrócić uwagę na okres lokaty, czyli na czas, na który możemy założyć depozyt. Może to być np. kilka miesięcy, ale równie dobrze kilka lat. Zarówno kwota lokaty, jak i jej okres to głównie kwestia indywidualnych preferencji i ilości posiadanych środków. Bezpośrednio na atrakcyjność oferty wpływa natomiast kapitalizacja odsetek. Najkorzystniejsza dla klienta jest rzecz jasna sytuacja, w której wypracowane odsetki są wielokrotnie „dopisywane” do kapitału lokaty. Zazwyczaj jednak ma to miejsce tylko raz, dopiero na koniec okresu wskazanego w umowie.

Lokaty bankowe – dla kogo?

Na najlepsze lokaty bankowe mogą zwykle liczyć ci, którzy wcześniej nie współpracowali z danym bakiem. To właśnie lokaty dla nowych klientów charakteryzują się zwykle najwyższymi stawkami oprocentowania, choć to oczywiście tylko jeden z istotnych parametrów. Nieraz całkiem nieźle wypadają też oferty na tzw. nowe środki. Aby z nich skorzystać, wystarczy po prostu powierzyć bankowi gotówkę, którą dotychczas przechowywaliśmy np. w innej instytucji. W przypadku tego rodzaju propozycji fakt posiadania w danym banku konta lub innego produktu w niczym nie przeszkadza.

Najlepsze lokaty – skorzystaj z pomocy specjalistów

Liczba ofert lokat bankowych na rynku sprawia, że wybór odpowiedniej może się okazać nie lada wyzwaniem. Korzystając z prostych, darmowych narzędzi opracowanych przez pasjonatów i specjalistów w dziedzinie bankowości, możesz znacząco uprościć cały proces analizy i porównywania depozytów. Po dokonaniu wyboru pozostaje już tylko założyć lokatę. Na szczęście to zwykle jedynie formalność, którą w większości przypadków możemy wypełnić bez wychodzenia z domu. Standardem jest bowiem możliwość założenia lokaty z poziomu internetowego wniosku (po czym wystarczy jedynie przelać środki na wskazany rachunek), a dla obecnych klientów banku dostępna jest też opcja otwarcia depozytu w bankowości elektronicznej.

/artykuł reklamowy/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here