Podwyżki dla parlamentarzystów. Ruch Autonomii Śląska: „Apelujemy o przyzwoitość”

0
Fot. Kancelaria Sejmu/Aleksander Zielińsk

Wynagrodzenie prezydenta wzrosło z 12,6 tys. zł brutto do 25 981 zł brutto. Posłowie i senatorowie będą zarabiać 12 600 zł brutto. Ruch Autonomii Śląska krytycznie ocenia przegłosowaną ustawę. 

W piątek 14 sierpnia w Sejmie przegłosowano ustawę, która zakłada wzrost wynagrodzeń  dla parlamentarzystów, prezydenta, premiera, marszałków i wojewodów oraz przyznaje wynagrodzenie Pierwszej Damie. Za głosowało 386 posłów, przeciw było tylko 33, 15 wstrzymało się od głosu. Za głosowała nie tylko Zjednoczona Prawica, ale także spora część opozycji.

- reklama -

Zgodnie z przegłosowaną ustawą osoby na poszczególnych stanowiskach zarobią:

 • prezydent: 25 981 zł brutto (obecnie 12,6 tys. zł brutto)
 • pierwsza dama: 18 tys. zł brutto (obecnie bez pensji)
 • marszałkowie Sejmu i Senatu: 21 984 zł brutto (obecnie 14 tys. zł brutto)
 • wicemarszałkowie Sejmu i Senatu: 17 987 zł brutto (obecnie 12 tys. zł brutto)
  premier: 21 984 zł brutto (obecnie 11 tys. zł brutto)
 • ministrowie: 17 987 zł brutto (obecnie 10,1 tys. zł brutto)
 • wiceministrowie: 16 988 zł brutto (obecnie 8 tys. zł brutto)
 • wojewodowie: 14 989 zł brutto (obecnie 11-12 tys. zł brutto)
 • wicewojewodowie: 12 990 zł brutto (obecnie 11 tys. zł brutto)
 • posłowie i senatorowie 12 600 zł brutto (obecnie 8 tys. zł brutto)

Ruch Autonomii Śląska apeluje do samorządowców z Górnego Śląska

RAŚ opublikował oświadczenie w sprawie podniesienia pensji parlamentarzystów. „Premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny odwiedził Górny Śląsk, tym razem z okazji setnej rocznicy wybuchu tzw. II powstania śląskiego. Łudzili się ci, którzy sądzili, że premier rządu Rzeczypospolitej Polskiej przyjedzie dokonać rachunku sumienia po kompromitacji swego gabinetu w czasie pandemii i po złamaniu w krótkim czasie, który upłynął od wyborów prezydenckich, obietnic składanych wobec mieszkańców naszego regionu. Zamiast tego usłyszeliśmy doskonale znane komunały o „silnym Śląsku w silnej Polsce”. Tak jakby od dziesięcioleci w kancelariach premierów i prezydentów krążyła ta sama kartka z przemówieniem przeznaczonym dla cierpliwych uszu Górnoślązaków” – czytamy w oświadczeniu.

„Łudzili się jednak również ci, którzy w ostatniej kampanii wyborczej uwierzyli, że opozycja parlamentarna stanowi realną alternatywę dla skompromitowanego obozu władzy. Solidarne głosowanie większości ugrupowań w sprawie uposażeń parlamentarzystów i wysokich rangą urzędników państwowych w sytuacji pogłębiającego się kryzysu i zamrożenia płac w sektorze budżetowym obnaża degenerację polskiej kultury politycznej. To godne ubolewania zepsucie rysuje się tym wyraźniej na tle postawy polityków w Republice Czeskiej, którzy wybrali drogę dokładnie odwrotną, w geście solidarności z ponoszącym konsekwencje gospodarczych problemów społeczeństwem decydując o obniżeniu swych pensji. Porównanie to ilustruje różnicę standardów życia publicznego w obu państwach. Pozwala także trzeźwo spojrzeć na konsekwencje wydarzeń, których rocznicę świętują na Górnym Śląsku rządzący – co znamienne, w otoczeniu czołgów” – piszą przedstawiciele RAŚ.

„Degrengolada polskiej klasy politycznej, której bezradnym świadkiem stało się społeczeństwo, to moment próby dla reprezentantów naszej regionalnej społeczności i wspólnot lokalnych. Przyjęta przez sejm ustawa daje możliwość podniesienia wynagrodzeń samorządowców. Apelujemy do władz samorządowych na Górnym Śląsku o zachowanie elementarnej przyzwoitości i rezygnację z prób skorzystania z tej szansy. Niech górnośląski samorządowiec, zamiast stać się wspólnikiem parlamentarnej szajki z Warszawy, pokaże inny styl uprawiania polityki, oparty na odpowiedzialności i solidarności. Pora rozpocząć w regionie budowę kultury politycznej, której bliżej będzie do Pragi nad Wełtawą, a nie tej nad Wisłą” – czytamy na końcu oświadczenia.

Co Wy sądzicie o podwyżce dla parlamentarzystów, prezydenta, premiera, marszałków i wojewodów? Dajcie znać na Facebooku.

 

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here