Piotr Klima wezwany do usunięcia banerów z Kolumny Maryjnej

Banery na rynku
Banery na raciborskim rynku Fot. Katarzyna Przypadło

Członkowie Społecznego Komitetu Walki o Ochronę Zdrowia i Życia Mieszkańców Ziemi Raciborskiej wraz z przewodniczącym Piotrem Klimą powiesili w piątek wokół Kolumny Maryjnej banery z hasłem „Oddajcie nam szpital”. Teraz zostali wezwani do ich usunięcia. 

Banery pojawiły się na raciborskim rynku w piątek, wówczas zebrani członkowie Społecznego Komitetu Walki o Ochronę Zdrowia i Życia Mieszkańców Ziemi Raciborskiej, któremu przewodniczy radny Piotr Klima, umieścili banery na ogrodzeniu wokół zabytkowej Kolumny Maryjnej.

- reklama -

24 sierpnia radny Piotr Klima otrzymał od miejskiego konserwatora zabytków Marii Olejarnik telefon, w którym nakazano usunięcia banerów, bowiem według przepisów o ochronie zabytków, zawieszenie banerów wymaga pozwolenia, w tym przypadku Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. P. Klima zwrócił się mailowo do Marii Olejarnik i poprosił o przesłanie pisma z przedstawionymi w rozmowie telefonicznej żądaniami Urzędu Miasta. Radny skierował też pismo do Łukasza Konarzewskiego, Śląskiego Konserwatora Zabytków, prosząc o uzyskanie odpowiedniej zgody.

Dziś radny otrzymał maila od prezydenta miasta. – Kolumna Maryjna jest zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków ruchomych i jest pod ścisłą ochroną Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ogrodzenie wokół kolumny jest jej integralną częścią. Dodatkowo Rynek w Raciborzu znajduje się w strefie w całości będącej pod ochroną wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nie ma możliwości umieszczenia jakiegokolwiek napisu, bannera itp. na jakimkolwiek obiekcie znajdującym się na Rynku, a tym bardziej na Kolumnie Maryjnej, bez pozwolenia Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Żeby Prezydent Miasta jako dysponent przedmiotowego terenu mógł udzielić Panu na to zgody potrzebuje wystąpić o zgodę do ŚWKZ – nie jestem w stanie na tym etapie przewidzieć jaka będzie jego stanowisko. Niemniej uważam, że Kolumna Maryjna, pomimo jej historii i treści jakie ma przekazywać (a nawet dlatego, że jest nośnikiem wartości artystycznych, historycznych i związanych z kultem), nie może stać się ekspozytorem bannerów. Tymczasem, w związku z art. 36. pkt. 10 i art. 118 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wzywam Pana do bezzwłocznego usunięcia nielegalnego napisu z ogrodzenia kolumny – napisał prezydent, informując o możliwych karach: ograniczenia wolności albo grzywny.

W odpowiedzi na to radny Piotr Klima wyjaśnił, że wystąpił z prośbą o wydanie zgody na czasowe eksponowanie banerów na ogrodzeniu Kolumny Maryjnej do Prezydenta Miasta i Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i chciałby mieć szansę uzyskania zgody. – Jeśli uważa Pan, że oczekiwanie na zgodę nie wchodzi w rachubę, to zmuszeni będziemy spełnić Pańskie wezwanie – napisał radny. Jego zdaniem sytuacja przypomina niedawną sprawę opuszczania flagi –  Sytuacja przypomina sprawę opuszczania flagi Państwowej na rondzie mostowym, gdy niezgodnie z ustawą o fladze Państwowej nakazuje pan jej opuszczanie i podnoszenie w czasie przez siebie ustalonym. Dla przejeżdżających kierowców i przechodniów jest to dość szokujące, gdyż powszechnie wiadomo, że jest to przypisane Prezydentowi RP i dotyczy wielkich tragedii, zgonów znamienitych ludzi itd. Widać, że co wolno prezydentowi to nie radnemu! – napisał Piotr Klima.

Dalej przewodniczący społecznego komitetu przypomniał pomysł Mirosława Lenka o tym, aby wspólnie wybrać się pod Kolumnę Maryjną. – Na wczorajszej Komisji RM byliście Panowie prezydenci świadkami dyskusji w temacie banerów na raciborskim Rynku i wysłuchaliście wniosku prezydenta-seniora, radnego Mirosława Lenka, który zaproponował, abyśmy jako samorządowcy (władza uchwałodawcza i wykonawcza) podeszli po środowej sesji Rady Miasta pod Kolumnę Maryjną. W obecnej sytuacji nacisku administracyjnego jesteśmy gotowi zdjąć banery i przenieść je w inne godne miejsca. Mam nadzieję, że uczynimy to wszyscy razem. Możemy do tematu wrócić na sesji RM. Wierzę, że w głębi serca zarówno Pan jak i Pana zastępcy jesteście przychylni naszym działaniom, mającym na celu przywrócenie Szpitala Rejonowego w Raciborzu jego mieszkańcom oraz powiatu, natomiast działacie pod presją przepisów, które interpretujecie w sposób, aby doszło do zdjęcia banerów obdarzonych tak wielkim szacunkiem raciborzan – napisał na końcu radny Piotr Klima.

/oprac. c/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. A czy nie jest tu tak jak z opuszczeniem flagi narodowej do połowy masztu przez p. Polowego w rocznicę kryształowej nocy? Polowy też złamał przepisy ale sąd stwierdził, że nie było szkody, więc nie ma wykroczenia, bo prezydent miał dobre intencje. Klima też łamie przepisy ale nie ma szkody i ma dobre intencje. Panie radny proszę nie ustępować! Prawo podobno równe dla wszystkich!

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj