Kaplica, izba pamięci, ławeczka z Pawłem Newerlą. Co powinno znaleźć się na dworcu?

dworzec kolejowy w raciborzu
Dworzec kolejowy w Raciborzu. Fot. arch. red.

Piotr Klima zwraca uwagę na brak konsultacji z kolejarzami oraz proponuje utworzenie m.in. izby pamięci poświęconej kolei i kaplicy dworcowej. Jego zdaniem dworzec to również okazja do promocji Ziemi Raciborskiej.

W październiku ma zostać otwarty nowy dworzec kolejowy w Raciborzu. Na powierzchni 1500 m² obejmującej dwie kondygnacje znajdą się m.in. poczekalnie, kasy i toalety. Część lokali będzie do dyspozycji miasta i spółek kolejowych, a także przeznaczona na wynajem. Planowana jest sala, w której będą się odbywały wystawy i inne wydarzenia. W budynku pojawi się też przestrzeń na biura. Swoją działalność rozpocznie w nim m.in. Urban Lab – miejsce dedykowane mieszkańcom, biznesowi, organizacjom pozarządowym i przedstawicielom świata nauki.

- reklama -

Jednak obecnie pojawiają się uwagi co do przewidywanych funkcji dworca. Radny Rady Miasta Racibórz Piotr Klima zwraca uwagę na to, że nikt nie chciał konsultować tych kwestii z pracownikami kolei – aktualnymi i na emeryturze. – Nie rozumiem, dlaczego nie zostali zaproszeni do konsultacji projektów ani nie byli informowani o kolejnych etapach prac – pisze radny w interpelacji.

Wśród jego propozycji znalazła się izba pamięci poświęconą historii i tradycji kolei raciborskiej i środowiska kolejarskiego. – Dworzec w Raciborzu powstał w połowie XIX w. Tędy przejeżdżały pociągi na trasie Berlin – Wrocław – Opole – Bratysława – Wiedeń i dalej. Warto zadbać o pamiątki historyczne i kolejarska tradycje. Będą realizowane cele społeczne i edukacyjne. Podniesie to też rangę zawodu kolejarza i przyczyni się do popularyzacji kolei jako najlepszego – najbezpieczniejszego i najwygodniejszego – środka transportu – uzasadnia Piotr Klima. Wśród ewentualnych eksponatów wymienia tabor kolejowy, urządzenia zabezpieczenia ruchu kolejowego, urządzenia łączności, urządzenia techniczne i zbiory biblioteczne: książki, albumy, periodyki. – Może dbać o zachowanie np. wyposażenia nastawni, wiaduktów kolejowych – metoda nitowania jak Wieża Eiffla powstała w tym samym czasie – proponuje. Obiekty i eksponaty można będzie pozyskać jego zdaniem m.in. od prywatnych darczyńców, którzy przechowują je w swoich domach oraz innych placówek i podmiotów kolejowych z terenu kraju.

Piotr Klima widziałby również przed dworcem ławeczkę z postacią Pawła Newerli – niedawno zmarłego wybitnego badacza historii Ziemi Raciborskiej. Wcześniejsze propozycje lokalizacji obejmowały Muzeum lub siedzibę Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, jednak okazało się, że Paweł Newerla „zawsze odnosił się do kolei z wielką atencją, cenił kolej, kolejarzy, zależało mu na pięknym dworcu w Raciborzu”. – Byłoby bardzo miło, gdyby swoisty pomnik pana Pawła witał przybywających do Raciborza podróżnych i uświadamiał o potrzebie badania dziejów miasta i powiatu – podkreśla.

Radny pyta też o możliwość przystosowania jednego z pomieszczeń na kaplicę dworcową. – Z pewnością korzystaliby z niej kolejarze i podróżni. Na wzór kaplic na lotniskach. Byłaby to pierwsza w Polsce kaplica na dworcu kolejowym (w rzeczywistości kaplica dworcowa funkcjonuje już na dworcu Wrocław Główny – przyp. red.) – wskazuje. Zainteresowany jest także losem obrazu św. Katarzyny, patronki kolejarzy, który był usytuowany na pierwszym peronie. Kolejne propozycje Piotra Klimy to: przechowalnia bagażu oraz wypożyczalnia rowerów i samochodów, instalacja miniaturowej kolejki jeżdżącej po terenie dworca z miniaturowymi zabudowaniami oraz sprowadzenie normalnotorowego parowozu i usytuowanie go obok peronu trzeciego. Jego zdaniem należy zwrócić szczególną uwagę na potrzeby podróżnych z małymi dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami jak wytyczone drogi dojścia, bezpieczne perony, windy, ruchome schody, znaki graficzne, pętle akustyczne i punkt pierwszej pomocy medycznej.

Ponadto Piotr Klima podkreśla, że nowy dworzec to okazja do promocji Ziemi Raciborskiej. Na terenie dworca można utworzyć punkt informacji turystycznej, gdzie podróżni znajdą informacje o atrakcjach regionu oraz wydarzeniach kulturalnych czy punkt informacyjny służb mundurowych, który promowałby możliwość służby.

Nurtuje go również kwestia uroczystości otwarcia dworca. Radny pyta, czy odbędzie się ono w Dniu Kolejarza, czy zostaną zaproszeni kolejarze w służbie czynnej i na emeryturze oraz kto będzie zaproszony z władz państwowych i resortu komunikacji, a także czy będą zaproszeni kolejarze z Austrii, Czech, Niemiec, Słowacji i Węgier, czyli z krajów, do których jeździły pociągi pasażerskie z Raciborza i czy przewiduje się odznaczenie zasłużonych kolejarzy i budowniczych dworca.

oprac. /kp/

mień

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj