Projekt „Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy. Kamienie graniczne Brzezia”

0
1927 brzezie
1927 r. Fot. fotopolska.eu

Projekt RCK ma na celu rozwijanie wiedzy o historii własnego regionu, nawiązaniu bliskich więzi ze środowiskiem i rozbudzenie poczucia przynależności do środowiska lokalnego.

Raciborskie Centrum Kultury rozpoczyna realizację projektu „Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy. Kamienie graniczne Brzezia”. Pomysł na realizację projektu zrodził się wśród mieszkańców Brzezia, które od 1922 r. znajdowało się po polskiej stronie granicy z Niemcami, a do 1975 roku stanowiło samodzielną miejscowość. Inspiracją były zgromadzone przez mieszkańców pamiątki powstańcze i wojenne oraz artykuły w kwartalniku „Brzeski Parafianin”.

- reklama -

W ramach przedsięwzięcia przebudowana będzie podstrona internetowa www.brzezie.raciborz.com.pl, opublikowany online zostanie spacer pt. „Kamienie graniczne Brzezia” z etiudami teatralnymi w pięciu ważnych dla historii Brzezia punktach i pięć wywiadów online przeprowadzonych z potomkami bohaterów z zaznaczeniem postaci znanych z walki o polskość w ostatnim 100-leciu brzeskiej historii. Przeprowadzone zostaną też warsztaty teatralne, w wyniku których wyłoni się spektakl, powstanie także wystawa zdjęć oraz film dokumentujący inicjatywę. Projekt ma na celu rozwijanie wiedzy o historii własnego regionu, nawiązaniu bliskich więzi ze środowiskiem i rozbudzenie poczucia przynależności do środowiska lokalnego.

Partnerem w realizacji programu jest Szkoła Podstawowa nr 3 im. K.K. Baczyńskiego w Brzeziu. Projekt rozpoczął się 1 września, finał będzie miał miejsce 11 listopada 2020 r. w RCK RDK przy ul. Chopina 21.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here