Minister zdrowia: Nie przewiduję możliwości drugiego lockdownu

0
Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim są dwa nowe przypadki zakażeń koronawirusem i sześć ozdrowień.

612 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 odnotowano w Polsce. Najwięcej zakażonych pochodzi z woj. małopolskiego – 100, mazowieckiego – 93 i śląskiego – 71.

- reklama -

Liczba zakażonych wciąż rośnie. Czy możliwy jest ponowny lockdown? – Nie przewiduję możliwości drugiego lockdownu. Nie wyobrażam sobie scenariusza, w którym mielibyśmy do czynienia z ponownym zamknięciem całego kraju. Mogą oczywiście znaleźć się regiony, które będą – jak obecnie – mieć większe obostrzenia, ale zdecydowanie lockdown w skali kraju nie będzie miał miejsca – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie z Polską Agencją Prasową.

Ocenił również, że liczba zakażonych koronawirusem nie mówi w pełni o tempie rozwoju pandemii – duża część osób z dodatnim wynikiem jest bezobjawowych, inni mają szczątkowe elementy wirusa i nie stanowią dużego zagrożenia dla otoczenia. – Mamy coraz więcej wskazań ekspertów, epidemiologów o tym, że czułość testów PCR-owych jest bardzo wysoka i wskazują one często jako dodatnie, osoby, które przestały już zakażać, a ich organizm jest w trakcie wydalania pozostałości wirusa. O tym mówią też najnowsze doniesienia literatury naukowej. Ta wiedza pozwala podejmować nieco odważniejsze decyzje w zarządzaniu pandemią. Badania pokazują, że na 10 dzień od pozytywnego wyniku testu pacjent praktycznie nie zaraża i nie ma potrzeby dalszej jego izolacji. Obecnie inaczej niż w pierwszym okresie pandemii, tak jak inne państwa, nie stawiamy szczelnej tamy przed koronawirusem, ale staramy się w pełni zarządzać ryzykiem z nim związanym – powiedział Adam Niedzielski.

Minister pytany o powrót dzieci do szkół szef odpowiada, że „nie ma na dziś przesłanek, które wskazywałyby na możliwość szerokiego zakażania w szkołach”. – Będziemy tę sytuację obserwować w najbliższych tygodniach i na bieżąco oceniać charakter ryzyka. Ale decyzja o wydłużeniu okresu, kiedy dzieci nie idą do szkoły, oznacza koszty – z jednej strony w sferze gospodarczej, ale z drugiej, tej ważniejszej, jest to koszt kondycji psychicznej dzieci i młodzieży – tłumaczył Adam Niedzielski. – Jest on odwrotnie proporcjonalny do wieku, najgorsze konsekwencje – m.in. stany depresyjne związane z odłączeniem od grupy rówieśniczej, zaburzenia rozwoju z tym związane – widać u dzieci w fazie dojrzewania. Jak pokazuje dotychczasowe doświadczenie, dzieci zakażają się dużo rzadziej niż dorośli i jednocześnie często te zakażenia są bezobjawowe. Nie wyważamy otwartych drzwi, inne kraje też poszły tą drogą – podkreślił minister zdrowia.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 3 918 (było 3 980)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 262 (262)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 1 188 (1 178)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 324 909
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 20 681 (20 610)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 18 658 (18 602)
– liczba zgonów – 496 (493)

Odnotowano kolejne 3 zgony. W szpitalu w Raciborzu zmarł 82–letni mężczyzna z Rybnika, w szpitalu w Tychach zmarli: 74–letni mężczyzna z Katowic oraz 75–letnia kobieta z powiatu pszczyńskiego.

W powiecie raciborskim są dwa nowe przypadki zakażeń i sześć ozdrowień.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here