Usunąć, co szpeci, uratować, co zdobi

Winda
Projekt windy przy Urzędzie Miasta Fot. UM Racibórz

O cienkiej granicy między pragmatyzmem a dbałością o estetykę miasta.

Żory poprawią estetykę miasta

- reklama -

Żory są kolejnym miastem, które chce uregulować zasady sytuowania w przestrzeni publicznej obiektów małej architektury czy urządzeń reklamowych – ich rozmiaru, jakości i materiału, z jakiego są wykonane. Wystartowały konsultacje uchwały krajobrazowej, które potrwają do 29 września.

Racibórz w martwym punkcie

Minęło osiem miesięcy od podjęcia uchwały nt. prac nad utworzeniem „Parku Kulturowego Stare Miasto w Raciborzu” (19 grudnia 2019 r.). Racibórz byłby piątym na Śląsku, a 36 w całej Polsce miastem, które wprowadziły park kulturowy. Park kulturowy to forma ochrony terenów krajobrazowych z zabytkami lokalnej tradycji, która wprowadza z jednej strony obostrzenia dotyczące np. umieszczania reklam bądź szpecących form małej architektury, z drugiej strony ma ochraniać i uwidaczniać dorobek architektoniczny, urbanistyczny i historyczny miasta.

Konsultacje formalnie zakończono 15 marca. Lutowe posiedzenie Rady Konsultacyjnej było bodaj jedyną formą konsultacji, nie licząc uwag które wpływały w postaci ankiet, których nigdzie nie publikowano. Minęło pół roku, oprócz wybrzmiałej krytyki projektu, miasto nie zrobiło kolejnego kroku. Projekt uchwały utknął.

W Rybniku da się

W Rybniku od listopada 2019 roku obowiązują nowe zasady funkcjonowania ogródków sezonowych na płycie rynku i na deptaku. Nowe wytyczne dla restauratorów prowadzących letnie ogródki gastronomiczne zapewnić mają ład i estetykę przestrzeni publicznej.

Zonk

Niejako w tle projektowania uchwały krajobrazowej pn. „Parku Kulturowego Stare Miasto w Raciborzu”, którego celem jest ochrona zabytków architektonicznych i historycznych miasta pojawił się przykład na… odmienne postrzeganie wartości.

Urząd Miasta w Raciborzu kilka dni temu przedstawił projekt, według którego na zewnątrz historycznego budynku, w którym mieści się Urząd Miasta przy ul. Batorego powstanie zewnętrzna winda (na zdj.). – Szyb windy umieszczony ma zostać przy murze budynku tak, żeby nie zasłaniać ozdobnej mozaiki na ścianie urzędu – zapewnia wprawdzie magistrat, co jednak nie złagodziło krytycznych uwag do tego projektu.

– Zaprezentowany projekt windy na fasadzie UM to akt wandalizmu, tępa głupota i bęcwalstwo, jakiego nie opisał nawet Jarosław Haszek w przygodach Wojaka Szwejka. Nie można obok tego przejść obojętnie. Mnie po prostu szlag trafił. W czasach młodości byłem bardzo związany z środowiskiem twórców działających w Raciborzu , przede wszystkim przez swoje zainteresowania ich dziełami i pasją kolekcjonerską. Do dziś posiadam wiele ich obrazów, grafik oraz rysunków, w tym prac małżeństwa Zawisłów, i również dlatego czuje się w obowiązku zaprotestować przeciwko tej planowanej zbrodni na pracy Mariana. – pisze do redakcji aktywista miejski, Marek Labus.

Czytaj całość na PLUSYdlaBIZNESU: Usunąć, co szpeci, uratować, co zdobi

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj