Oszuści w Rudniku. Gmina apeluje o zachowanie ostrożności

Oszuści
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik

Dziś na telefony stacjonarne mieszkańców gminy Rudnik dzwonili oszuści, próbując wyłudzić pieniądze metodą „na wypadek”. Urząd Gminy ostrzega mieszkańców. 

– Uwaga mieszkańcy gminy Rudnik i nie tylko! W dniu dzisiejszym na telefony stacjonarne dzwonili oszuści próbując wyłudzić pieniądze metodą „na wypadek”. Najprawdopodobniej skorzystali z gminnej książki telefonicznej, która została wydana kilkanaście lat temu. Niewykluczone, że oszuści mogą też dzwonić do osób z innych miejscowości, gdzie również funkcjonowała tego typu książka telefoniczna. O zdarzeniu została już powiadomiona Policja. Prosimy o zachowanie ostrożności – czytamy w komunikacie Urzędu Gminy Rudnik.

- reklama -

Raciborska policja przypomina, co zrobić, aby nie stać się ofiarą oszustów. Przede wszystkim należy zachować ostrożność, jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną. Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu. Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów – przekonują policjanci.

– Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych, aby informować naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie – zaleca policja.

/UG Rudnik oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj