Polska ma pierwszy na świecie skuteczny lek na COVID-19

biomed
Fot. Twitter Biomed Lublin S.A.

Firma Biomed z Lublina ogłosiła zakończenie produkcji pierwszej serii polskiego leku. Stworzenie go było możliwe dzięki osoczu ozdrowieńców.

Polska jako pierwsza na świecie ma skuteczny lek na COVID-19. Firma Biomed oficjalnie ogłosiła zakończenie produkcji pierwszej serii leku. – 23 września 2020 r. etap produkcji został zakończony, a w jego wyniku powstało ponad trzy tysiące ampułek Immunoglobuliny anty-SARS-CoV-2, które po zakończeniu wymaganych badań jakościowych, w tym badań stabilności produktu, zostaną przekazane do badań klinicznych. Zwolnienie leku do niekomercyjnych badań klinicznych planowane jest w IV kwartale 2020 r. – mówi Marcin Piróg, prezes zarządu Biomed Lublin.

- reklama -

Preparat pochodzi z osocza ozdrowieńców. – Tego leku nie ma bez osocza, nie można go stworzyć sztucznie. Prosimy dawców o zgłaszanie się do oddawania osocza. Nie mamy jeszcze informacji, czy i kiedy kolejne partie do nas dotrą. Być może wkrótce otrzymamy kolejne osocze – tłumaczy Piotr Fic, członek zarządu Biomed.

– Jako pierwsi na świecie mamy lek na COVID-19. Mamy lek, polski lek na COVID-19, który działa. Lek zawierający przeciwciała neutralizujące koronawirusa, czyli te, które zabijają wirusa SARS-CoV-2. Ponieważ lek powstał dzięki ofiarności polskich ozdrowieńców, to Polacy będą go otrzymywali jako pierwsi. Również dlatego to Polacy powinni wymyślić dla niego nazwę. Czekamy na propozycje. Czas też, aby polski lek na COVID-19 stał się priorytetem dla wszystkich. Leczenie COVID-19 osoczem ozdrowieńców zaakceptowały już WHO, FDA i polskie Ministerstwo Zdrowia – powiedział dr Grzegorz Czelej, senator RP.

W Polsce odnotowano 974 nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najwięcej nowych infekcji odnotowano w województwie mazowieckim – aż 164. Na kolejnych miejscach są województwa: małopolskie – 135, pomorskie – 114, łódzkie – 84 i śląskie – 82. Zmarło 28 osób. W sumie w Polsce od początki epidemii stwierdzono 81 673 przypadki, zmarły 2 344 osoby z COIVD-19. Wyzdrowiało 65 561 pacjentów.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 1 698 (było 1 830)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 192 (189)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 734 (1 694)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 369 536
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 21 814 (21 732)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 20 562 (20 467)
– liczba zgonów – 530 (527)

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. W szpitalu w Tychach zmarli: 78-letnia kobieta z Częstochowy i 65–letni mężczyzna z powiatu bielskiego, a w szpitalu w Częstochowie 75–letni mężczyzna z powiatu częstochowskiego.

W powiecie raciborskim nie odnotowano nowych zakażeń.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj