Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w SP nr 18 w Raciborzu [ZDJĘCIA]

sowa sp18
Centrum Nauki SOWA w Raciborzu wkrótce otwarte

Raciborska SOWA, czyli centrum naukowe w skali lokalnej wyposażone w interaktywne atrakcje i programy wzorowane na tych z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, będzie jedną z dwóch pilotażowych Stref Kopernika w całej Polsce.

Racibórz jest jednym z dwóch miast w Polsce, w którym powstanie SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Będzie to centrum naukowe w skali lokalnej wyposażone w interaktywne atrakcje i programy wzorowane na tych z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Centrum naukowe powstanie w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu. 25 września goszczący w Raciborzu Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciecha Murdzek podpisał decyzję o wskazaniu lokalizacji dla drugiej pilotażowej strefy w Raciborzu.

- reklama -

– SOWY to wyjście nauki do społeczeństwa. To dla nas szczególnie ważny projekt, gdyż przyczyni się do niwelowania różnic w dostępie do wiedzy poprzez organizację wystaw również i w mniejszych ośrodkach. Co więcej, projekt prezentuje innowacyjne podejście do zdobywania wiedzy. Bez sztucznych barier, wyzwala kreatywność, otwiera umysły i budzi prawdziwą pasję do nauki – powiedział minister Wojciech Murdzek.

– Mam zobowiązanie wobec mieszkańców. Obiecałem Stworzenie Centrum Nauki i Techniki dla dzieci i młodzieży. Dlatego osobiście walczyłem o ten projekt. Zarekomendowałem w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego utworzenie Strefy Okrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA w Raciborzu, wskazując dostępne pomieszczenia znajdujące się w Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Żorskiej. Pomieszczenia będą stanowić odrębną, wydzieloną od szkoły strefę z salami oraz potrzebną infrastrukturą. Jestem przekonany, że nasi mieszkańcy będą z niej chętnie korzystać! – powiedział prezydent Raciborza Dariusz Polowy

W raciborskiej SOWIE mieścić się będzie wystawa oraz Majsternia – przestrzeń swobodnego eksperymentowania, w której odbywać się będą także różnorodne zajęcia. Na wystawę będzie się składać kilkanaście eksponatów wybranych przez zespół Centrum Nauki Kopernik.

– Zgodnie z filozofią nowoczesnych centrów nauki eksponaty tworzące wystawę nie są ułożone w ścieżki zwiedzania. Tworzą sieć luźno powiązanych ze sobą treści programowych. Eksponaty będą ukazywać zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki, takie jak ruch, światło czy procesy biologiczne. Przedsmak tego co będzie znajdowało się w Raciborskim Centrum Nauki można poczuć już dzisiaj dzięki eksponatom z naukobusa Centrum Nauki Kopernik – mówił w czasie wydarzenia Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

W ramach projektu przewidziano także przestrzeń, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie, inżynieryjne. Przykładowe zajęcia warsztatowe, które będą mogły być prowadzone w Majsterni, to np.: „Skonstruuj zamek do drzwi”, „Zbuduj tor magnetyczny dla piłki” czy „Zagraj na kieliszkach”. Na miejscu dostępne będą akcesoria potrzebne do wykonania zadań.

SOWY mogą być również miejscem szerokiej działalności programowej. Do raciborskiej placówki trafią scenariusze zajęć przetestowanych i prowadzonych w „Koperniku” – np. Warsztatów Familijnych umożliwiających prowadzenie zajęć warsztatowych dla rodziców z małymi dziećmi. Centrum Nauki Kopernik pomoże także w zakładaniu Klubów Młodego Odkrywcy, gdzie będą organizowane zajęcia pozaszkolne dla dzieci przedszkolnych i uczniów szkoły podstawowej.

– Nie pozostaje mi nic innego, jak potwierdzić naszą gotowość do współpracy i podziękować za decyzje o zlokalizowaniu SOWY w naszej szkole – powiedział Mariusz Kaleta, dyrektor SP nr 18 w Raciborzu, któremu przytaknęła szkolna młodzież, krzycząc głośne „Dziękuję”.

Raciborska SOWA będzie jedną z dwóch pilotażowych Stref Kopernika w całej Polsce. Ruszy w 2021 roku. 30 kolejnych powstanie w latach 2022-2023. Ich lokalizacja zostanie wyłoniona w konkursie, którego zasady określi MNiSW w przyszłym roku. Projekt SOWA realizowany jest dzięki środkom pochodzącym z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwocie 44 mln złotych.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj