Więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19

adam niedzielski
Adam Niedzielski. Fot. TVN24

Ponad 1,2 tys. dodatkowych łóżek dla pacjentów z COVID-19 i modyfikacja schematu postępowania dla pacjentów z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa – to jedne ze zmian, które zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

– W ostatnim tygodniu mamy do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem zachorowań. Teraz ta liczba przekroczyła 1 tys., a ostatnio nawet 1,5 tys. nowych przypadków zachorowań dziennie. To konsekwencja przywracania normalności, powrotu dzieci do szkół i powrotu do zwykłych czynności, które wykonywaliśmy przed pandemią. Rośnie liczba interakcji społecznych i rośnie liczba zachorowań – powiedział minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

- reklama -

Minister podkreślił, że resort dokładnie monitoruje rozwój pandemii. – To nie liczba nowych zachorowań jest najważniejsza, ale najważniejszym wskaźnikiem jest liczba zajętych łóżek i liczba zajętych respiratorów. Chcemy, by liczba wolnych łóżek i respiratorów odpowiadała zapotrzebowaniu. Na razie liczba łóżek jest wystarczająca. Nie ma takiej możliwości, żeby ich zabrakło – podkreślił minister Niedzielski.

W ramach jesiennej strategii ministerstwo zdrowia i wojewodowie wydali ponad 600 decyzji wskazujących poszczególne oddziały i szpitale do zabezpiecza miejsc dla pacjentów z COVID-19. Od września działa trzystopniowy system zabezpieczenia szpitalnego. W ciągu ostatniego tygodnia przybyło 1,2 tys. łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub potwierdzonym zakażeniem i dzięki temu teraz mamy 8 tys. miejsc. Posiadamy także ponad 800 łóżek respiratorowych.

W ostatnim tygodniu bazę łóżek dla pacjentów z COVID-19 zwiększono o 1,2 tys. miejsc w wybranych województwach:
– małopolskim o 335 miejsc, wzrost o 77%, tu liczba łóżek zostanie zwiększona jeszcze o 211 miejsc;
– kujawsko-pomorskim o 284 miejsc, wzrost o 76%;
– pomorskim – 315 miejsc, tu zostanie powołany dziesiąty wielospecjalistyczny szpital dla pacjentów z COVID-19;
– wielkopolskim o 80 miejsc.

Adam Niedzielski zapowiedział, że zmieni się schemat prowadzenia pacjenta z dodatnim wynikiem testu. – W reakcji na sygnały i apel lekarzy zakaźników chcemy zmodyfikować schemat postepowania z pacjentem z dodatnim wynikiem testu. W poniedziałek odbył się sztab kryzysowy i znaleźliśmy rozwiązanie, które jeszcze tego samego dnia zostało omówione z zakaźnikami – podał.

Minister wyjaśnił, że obecny model kierowania pacjenta z podejrzeniem zakażenia koronowirusem sprawdzał się, gdy nowych przypadków było ok. 1 tys. dziennie, ale w związku z rosnącą liczbą zakażeń należy wprowadzić zmiany. – Modyfikacja polega na tym, że teraz pacjent z dodatnim wynikiem testu wróci do lekarza POZ lub do szpitala na pierwszym poziomie. Lekarz dokona oceny. Jeśli choroba przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo, wtedy lekarz POZ lub lekarz z pierwszego poziomu będzie mógł wydać decyzję o izolacji domowej – tłumaczył szef resort zdrowia.

Minister Niedzielski wyjaśniał, że jeśli pacjent będzie miał wyraźne objawy choroby, wtedy lekarz będzie decydował, czy skieruje go do szpitala zakaźnego lub do szpitala trzeciego stopnia, czyli wielospecjalistycznego przeznaczonego dla pacjentów z COVID-19. – Gdy pacjent trafi do szpitala drugiego i trzeciego poziomu, tam będą podejmowane decyzje czy zostanie przyjęty na obserwację, izolację domową lub trafi do sieci izolatoriów, która ciągle funkcjonuje – dodał dr Adam Niedzielski.

Minister zdrowia podkreślił, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lekarzy, do końca tego tygodnia mają powstać specjalne rozporządzenia, w których zostanie opisany schemat postępowania z pacjentem podejrzanym o zakażenie i ze stwierdzonym zakażeniem.

W Polsce są 1552 nowe zakażenia koronawirusem. Najwięcej stwierdzono w województwie małopolskim – 205, pomorskim – 194, mazowieckim – 159, wielkopolskim – 140 i śląskim – 128. Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 25. Liczba zakażeń wykrytych w naszym kraju od początku pandemii przekroczyła 90 tys., a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła powyżej 2,5 tys.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 4 843 (było 4 869)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 226 (210)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 1 492 (1 363)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 386 248
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 22 619 (22 491)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 20 906 (20 855)
– liczba zgonów – 554 (549)

W szpitalu w Raciborzu zmarli: 62-letni mężczyzna z Bytomia, 35-letnia kobieta z powiatu kłobuckiego i 74-letni mężczyzna z powiatu pszczyńskiego. W szpitalu w Gliwicach zmarł 53-letni mężczyzna z Knurowa, w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu zmarł 72-letni mężczyzna z powiatu kłobuckiego.

W powiecie raciborskim są cztery nowe zakażenia – dwa w Raciborzu i dwa w gminie Pietrowice Wielkie.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj