Radni wyrazili zgodę na sprzedaż raciborskich żwirowni

Żwirownia
Fot. UM Racibórz

Radni przegłosowali uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż prawa własności działek gruntu położonych w Raciborzu w rejonie ul. Rudzkiej. 

Chodzi o teren o powierzchni prawie 40 ha wyceniony na 3,2 mln zł. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały oczekiwanym przez Gminę Racibórz sposobem zagospodarowania nieruchomości jest utworzenie ogólnodostępnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego wraz z zagospodarowaniem istniejących akwenów wodnych. Zgodnie z planem przestrzennym teren obejmuje tereny sportu i rekreacji, upraw ogrodniczych i sadowniczych, dróg publicznych klasy dojazdowej, teren występowania udokumentowanego złoża kopaliny, a także tereny ciągów pieszych i rowerowych. Potencjalnym inwestorem jest raciborski przedsiębiorca, który ma plan na to miejsce. Prezydent Polowy, po dokonaniu analizy, stwierdził, że miasto nie powinno sprzedawać terenu, a jako argument podał  m.in. stosunkowo niską cenę za tak atrakcyjnie zlokalizowany teren (sąsiedztwo obwodnicy i nieduża odległość od centrum).

Przypomnijmy, że na przestrzeni lat pojawiło się wiele koncepcji zagospodarowania żwirowni. W czasach PRL-u planowano tam budowę basenu, w latach 2002-2006 pojawił się projekt „Acapulco” wart 23 mln złotych – miał to być duży wielofunkcyjny ośrodek ze strzeżonymi kąpieliskami, zjeżdżalniami, boiskami i inną infrastrukturą sportowo-rekreacyjną. Planowano również stworzenie parku rekreacyjno-wypoczynkowego, średniowiecznego grodu czy strzeżonego kąpieliska uruchomionego przez OSiR. Ostatnio temat pojawił się na posiedzeniu Konsultacyjnej Rady Gospodarczej w 2019 roku, kiedy analizowano możliwe warianty zagospodarowania. Wówczas jako inspirację przedstawiano Park Gródek w Jaworznie. Czytaj więcej tutaj: Jak zagospodarować żwirownię na Ostrogu?

- reklama -

Na wrześniowej sesji radni w drodze głosowania wyrazili zgodę na sprzedaż prawa własności działek gruntu przy Rudzkiej. 14 radnych było za (Borowik Stanisław, Czerner Marian, Fica Marcin, Galli Józef, Henek-Wypior Justyna, Klima Piotr, Kuliga Michał, Lenk Mirosław, Łomnicki Dawid, Mainusz Henryk, Rycka Paweł, Szukalska Anna, Szukalski Michał, Wyglenda Eugeniusz), 2 przeciw (Klimaszewska Krystyna, Nowacka Ludmiła), 7 wstrzymało się od głosu (Fiołka Leon, Kobylak Zygmunt, Kusy Magdalena, Łęski Jarosław, Ronin Anna, Tomaszewska Zuzanna, Wacławczyk Anna). Teren zostanie wystawiony na sprzedaż w trybie przetargu.  Projekt uchwały zobaczysz tutaj. 

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj