ZUS pomoże firmom i rozliczy za nie składki

ZUS Rybnik
ZUS Rybnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdejmie z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje zdjąć z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek. – Chcemy zredukować biurokrację i ułatwić prowadzenie biznesu. Po wprowadzeniu reformy rozliczenia z ZUS będą zabierały minimum czasu i nie będą wymagały zaawansowanej wiedzy. Zakład weźmie na siebie odpowiedzialność związaną z rozliczaniem składek. Dzięki temu zapobiegniemy błędom chociażby w kwestii ustalania podstawy wymiaru składek. Przedsiębiorcy będą mieli pewności, co do swoich rozliczeń – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. – Ponadto wprowadzenie reformy pozytywnie wpłynie na jakość danych zgromadzonych na kontach płatników i ubezpieczonych w ZUS. Pozwoli to szybciej przyznawać zasiłki, emerytury i renty z uwagi na mniejszą liczbę postępowań wyjaśniających – dodaje prof. Gertruda Uścińska.

- reklama -

Prezes ZUS zwraca uwagę, że po wprowadzeniu zmian przedsiębiorcy będą jedynie potwierdzać całą operację związaną z rozliczeniem. Bedzie to maksymalnie uproszczone. Założenie jest takie, by wyglądało to podobnie jak w przypadku zeznania podatkowego.

Zmiany te będą ogromnym wyzwaniem dla Zakładu. ZUS pokazał już, że potrafi wprowadzić nowe rozwiązania szybko i skutecznie z korzyścią dla klientów. Ma już doświadczenie w dużych projektach. – Wcześniej wprowadziliśmy między innymi elektroniczne zwolnienia lekarskie, e-składkę, e-akta. Mamy również za sobą doświadczenie Tarczy antykryzysowej i Polskiego Bonu Turystycznego. To wszystko będzie procentować na przyszłość. Jestem pewna, że poradzimy sobie także z tym zadaniem – dodaje prezes ZUS.

/ZUS oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj