Jakie choroby przewlekłe stanowią szczególne ryzyko w razie COVID-19?

koronawirus
Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim jest 18 nowych przypadków, najwięcej w Raciborzu – 10.

W Polsce odnotowano 7705 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej przypadków potwierdzono w województwach: małopolskim – 1105, mazowieckim – 911 i śląskim – 769. Zmarły 132 osoby chore na COVID-19, z czego 12 osób nie miało chorób współistniejących. Dzisiejszy dobowy bilans zgonów jest najwyższy od początku pandemii w Polsce.

- reklama -

Wiadomo już, jakie współistniejące choroby przewlekłe stanowią większe ryzyko dla osoby, która zarazi się koronawirusem. Tego rodzaju wiedza powinna skłonić pacjentów z określonymi przewlekłymi chorobami do rzetelnego ich leczenia i zachowywania szczególnej ostrożności. Przydaje się też ona lekarzom w decydowaniu, jakie działania podejmować wobec zainfekowanego pacjenta z określonymi problemami zdrowotnymi. Będzie też miała duże znaczenie także wtedy, gdy pojawi się już szczepionka przeciwko SARS-CoV-2, stanowiąc istotną przesłankę dla ułożenia listy osób, które w pierwszej kolejności powinny być zaszczepione.

Obszerna analiza sprawdzająca, które choroby przewlekłe najbardziej narażają na śmierć w przebiegu COVID-19, obejmująca badania z czterech kontynentów, została niedawno opublikowana w „PLOS ONE”. Wzięto pod uwagę takie choroby jak: choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory, przewlekła choroba nerek, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), choroba naczyniowo-mózgowa, niewydolność serca, astma, przewlekła choroba wątroby, HIV/AIDS.

Naukowcy do analizy włączyli 25 badań, które objęły łącznie 65 tys. pacjentów leczonych w szpitalach z powodu COVID-19. Średni wiek chorych wyniósł 61 lat. Grupę kontrolną stanowili hospitalizowani pacjenci z COVID-19, którzy nie cierpieli na żadną z powyższych chorób przewlekłych. Okazało się, że ryzyko śmierci w przebiegu COVID-19 najbardziej wzrasta w razie współistniejących: przewlekłej choroby nerek, choroby wieńcowej, nadciśnienia, niewydolności serca, cukrzycy, nowotworu.

Nie znaleziono statystycznie istotnego wzrostu ryzyka zgonu w porównaniu z grupą kontrolną w przypadku pozostałych analizowanych chorób przewlekłych.

– Badanie to sugeruje, że schorzenia te nie są po prostu częste u pacjentów z COVID-19, ale ich obecność to znak ostrzegawczy, który mówi o zwiększonym ryzyku zgonu – wyjaśnia jeden z autorów analizy dr Paddy Ssentongo.

Do powyższego wykazu chorób należałoby jeszcze dodać otyłość. Wprawdzie w tym badaniu nie została uwzględniona, ale są inne doniesienia, które wskazują na wysokie ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i zgonu z jego powodu w sytuacji, gdy chory ma jeszcze dodatkowo diagnozę otyłości.

Prof. Artur Mamcarz, internista i kardiolog, szef III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że podstawową zasadą jest obecnie „rzetelne leczenie chorób przewlekłych”. – Są analizy wskazujące na to, że jeśli choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie czy cukrzyca są leczone prawidłowo i są trzymane przez to w ryzach, zmniejsza się ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 – podkreśla.

Rzetelne leczenie to ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich, a zatem przyjmowanie o odpowiednich porach i w zaleconych dawkach przepisanych leków, stosowanie rekomendowanej przez specjalistę diety i aktywności fizycznej, regularne dokonywanie pomiarów ciśnienia i/lub cukru, higiena snu. Zwraca też uwagę, że w obecnych czasach, które są szczególnie trudne także dla kadry medycznej, zdrowy tryb życia stanowi ochronę nie tylko przed patogenami, ale i złym nastrojem.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 15 061 (było 12 559)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 6 712 (5 047)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 463 073
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 28 361 (27 592)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 22 348 (22 216)
– liczba zgonów – 651 (634)

W szpitalu w Raciborzu zmarli: 69–letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego, 79–letni mężczyzna z Żor, 63–letni mężczyzna z Rybnika, 79–letni mężczyzna z Rybnika, 84–letnia kobieta z Jaworzna, 83 –letni mężczyzna z powiatu częstochowskiego, 71–letnia kobieta z powiatu tarnogórskiego. W szpitalu w Tychach zmarł 78–letni mężczyzna z Katowic. W szpitalu w Chorzowie zmarła 76–letnia kobieta z Katowic. W szpitalu w Siemianowicach Śląskich zmarł 75–letni mężczyzna z Mysłowic. W szpitalu w Częstochowie zmarli: 77–letnia kobieta z powiatu częstochowskiego, 76–letni mężczyzna z Częstochowy, 85–letnia kobieta z powiatu częstochowskiego. W szpitalu w Cieszynie zmarli: 48–letni mężczyzna z Lędzin, 85–letnia kobieta z Istebnej, 92–letnia kobieta z Ustronia, 74–letni mężczyzna z Skoczowa.

W powiecie raciborskim jest 18 nowych przypadków, najwięcej w Raciborzu – 10. Zakażenia odnotowano także w gminach Krzyżanowice, Krzanowice, Kuźnia Raciborska i Kornowac.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj