Minister zdrowia: W przyszłym tygodniu możemy mieć 15-20 tys. zachorowań dziennie

Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim przybyły w ciągu ostatniej doby 23 przypadki zakażenia koronawirusem.

W Polsce jest 7482 nowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Dotyczą one głównie województw: małopolskiego – 1201, mazowieckiego – 849 i śląskiego – 685. Z powodu COVID-19 zmarło pięć osób, natomiast z powodu współistnienia choroby z innymi schorzeniami – 36 osób. Aktualnie w szpitalach przebywa 8375 chorych, 672 z nich podłączonych jest do respiratorów. Przybyło 1363 ozdrowieńców.

- reklama -

Od początku pandemii w Polsce odnotowano 183 248 przypadków zakażenia i 3614 zgonów, wyzdrowiało 94 014 osób.

Zmiany w strukturach szpitali, włączenie prywatnego lecznictwa i podwojenie pensji dla medyków zaangażowanych w walkę z COVID-19 – o takich krokach, które ma podjąć rząd, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Jak poinformował Adam Niedzielski, pojawiały się sygnały, że część łóżek dla pacjentów z COVID-19 ma charakter „papierowy”, przeprowadzono więc kontrole w szpitalach. Takich miejsc w szpitalach jest 15 tys., zajętych jest ok. 8 tys.

Liczba miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem ma się zwiększyć. – Część szpitali powiatowych zostanie przekształconych w placówki tzw. „drugiego poziomu covidowego”. Szacujemy, że w wyniku takiego przekształcenia powiększymy infrastrukturę o 10 tys. łóżek. Jeżeli są w regionie koło siebie blisko dwa szpitale powiatowe, to jeden z nich będzie przejmował ruch pacjentów niecovidowych z obu powiatów, natomiast drugi będzie zajmował się pacjentami covidowymi z tych dwóch powiatów. Chcemy zaproponować rozwiązanie, które polega na przekształceniu oddziałów internistycznych na potrzeby walki z COVID-19. Da to dodatkowe 3 tys. łóżek wraz z personelem – przekazał szef resortu zdrowia.

– Po rozmowie z prezes Zarządu Związku Pracodawców Medycyny Prywatnej, szefową Lux Medu Anną Rulkiewicz, doszliśmy do wniosku, że prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z covidem – powiedział Adam Niedzielski. Do środy ma zostać wypracowana lista szpitali prywatnych, które utworzą tzw. łóżka covidowe.

Minister zdrowia przyznał, że władze spodziewają się dużego wzrostu zakażeń. – Jeżeli w tym tempie będzie się zwiększała liczba zachorowań, to trzeba mieć świadomość, że w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie – powiedział.

– Z tego miejsca apeluję do państwa o bardzo poważne traktowanie wszystkich obostrzeń. Noszenie maseczek jest wymogiem podstawowym. Odnosząc się do zarzutów środowisk tzw. wolnościowym, przypominam, że nienoszenie maseczki jest naruszeniem wolności innych osób. Zwracajmy uwagę innym osobom, które narażają nas na niebezpieczeństwo. To kwestia odpowiedzenia sobie nie pod kątem tych oszołomskich haseł, ale własnemu sumieniu, czy nie nosząc maseczki zachowujemy się fair – apelował.

Rząd chce wprowadzić możliwość tzw. telepracy czy pracy zdalnej na kwarantannie – za zgodą pracownika i pracodawcy. – Chcielibyśmy, żeby te osoby mogły mieć możliwość pracy, bo na razie takiej możliwości nasze ustawodawstwo i przepisy nie przewidywały – dodał.

Adam Niedzielski podziękował także lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i diagnostom i zapowiedział działania mające na celu wsparcie personelu medycznego. Każdy personel zaangażowany w walkę dostanie dodatek w postaci 100% podstawowego wynagrodzenia. Ponadto ci medycy, którzy zostaną skierowani na kwarantannę w związku z wykonywaniem swoich obowiązków, będą otrzymywać stuprocentowe wynagrodzenie, a nie 80% jak na zwolnieniu lekarskim. Jednym z kroków wspierających ochronę zdrowia jest też zwolnienie rezydentów z konieczności odbycia egzaminu ustnego. – To po to, by zarówno lekarze, jak i rezydenci mogli w całości poświęcić swój czas na walkę z epidemią – przekazał. Wprowadzone zostaną przepisy ułatwiające dopuszczenie do pracy w Polsce lekarzy z zagranicy.

Personel medyczny w mobilnych punktach pobrań tzw. drive thru będą zastępować żołnierze, a w miarę potrzeby czas pracy tych punktów ma być wydłużany.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 14 414 (było 16 003)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 7 193 (7 463)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 482 943
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 30 785 (30 100)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 22 728 (22 669)
– liczba zgonów – 669 (665)

W szpitalu w Gliwicach zmarł 88-letni mężczyzna z Tarnowskich Gór, w szpitalu w Tarnowskich Górach 93-letnia kobieta z powiatu tarnogórskiego, w szpitalu w Katowicach 87-letni mężczyzna z Katowic, a w szpitalu w Mysłowicach zmarła 89-letnia kobieta z powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

W powiecie raciborskim przybyły w ciągu ostatniej doby 23 przypadki zakażenia koronawirusem – dziewięć w Raciborzu, pięć w gminie Kuźnia Raciborska, cztery w gminie Krzyżanowice, dwa w gminie Kornowac, a także po jednym w gminach Krzanowice, Nędza i Rudnik.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here