Coraz więcej zakażeń koronawirusem w śląskich kopalniach

kopalnia pgg
Fot. PGG

Dzisiejsze 9291 zakażeń to druga najwyższa liczba przypadków do tej pory. Również kopalnie odczuły wzrost infekcji SARS-CoV-2.

W Polsce jest 9291 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa – to druga najwyższa liczba zakażeń do tej pory. Najwięcej dotyczy województw: małopolskiego – 1486, mazowieckiego – 1282, wielkopolskiego – 1186 i śląskiego – 895. W ciągu doby zmarło na COVID-19 w sumie 107 osób, w tym 98 z powodu współistnienia choroby z innymi schorzeniami. Od początku pandemii w Polsce odnotowano 192 539 przypadków zakażenia i 3721 zgonów. W szpitalach zajęta jest rekordowa liczba 725 respiratorów.

- reklama -

Również kopalnie odczuły wzrost zakażeń SARS-CoV-2. Podczas minionego weekendu potwierdzono 23 przypadki zakażenia koronawirusem w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej i osiem w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W ciągu minionej doby pojawiły się 23 nowe infekcje w PGG i sześć w JSW. Na kwarantannie jest już w sumie ponad pół tysiąca górników.

W kopalniach Polskiej Grupy Górniczej aktualnie z koronawirusem walczą 153 osoby, tydzień temu było ich 93. Kwarantanną jest objętych 422 pracowników. Najwięcej zakażonych górników jest obecnie w kopalniach Mysłowice-Wesoła – 36 i Ziemowit w Lędzinach – 26. W kopalni Piast w Bieruniu jest to 19 osób, a w katowickiej kopalni Murcki-Staszic 10. W pozostałych kopalniach jest od dwóch do pięciu infekcji. PGG w tej chwili nie planuje kolejnych badań przesiewowych w swoich kopalniach. W PGG od początku epidemii odnotowano 3435 zakażeń, wyzdrowiały 3282 osoby.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, liczba zarażonych koronawirusem zaczęła rosnąć przed niecałymi dwoma tygodniami. Wcześniej systematycznie przybywało ozdrowieńców, a zakażonych pozostawało jedynie kilku górników. Teraz w spółce zakażonych jest 20 osób – tydzeń temu było ich pięć. We wtorek przybyło sześć nowych przypadków – dwa w kopalni Zofiówka oraz po jednym w kopalniach Pniówek, Budryk, Knurów i Szczygłowice. Kwarantanną jest objętych 79 osób. Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4172 pracowników jastrzębskiej spółki, 4152 wyzdrowiało.

Przedstawiciele JSW zapewniają, że spółka jest przygotowana do minimalizacji ryzyka zarażeniem koronawirusem. – Obowiązują wszystkie dotychczasowe zalecenia i obostrzenia wprowadzone w początkowym okresie pandemii. Dyrektorzy zakładów będą wyciągać surowe konsekwencje w stosunku do osób, które nie stosują się do zaleceń i decyzji zarządu oraz sztabu kryzysowego JSW – podała firma. Chodzi przede wszystkim o noszenie maseczki, dezynfekowanie rąk i utrzymywanie dystansu społecznego. Wśród obowiązujących reguł jest także m.in. ograniczenie liczby osób w windach zjeżdżających pod ziemię i wyjeżdżających na powierzchnię. Górnicy powinni używać ochronnych masek i okularów nie tylko na stanowiskach pracy, ale także w drodze do nich. JSW kupiła dla każdego pracownika maseczki wielokrotnego użytku. Ponadto systematycznie prowadzona jest dezynfekcja najbardziej newralgicznych miejsc – łaźni, lampowni, cechowni i ważnych ciągów komunikacyjnych oraz wind górniczych, odkażane są także podziemne kolejki i dworce. Pracę zorganizowano tak, by ograniczyć kontakty górników pracujących na różnych zmianach.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 13 545 (było 14 414)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 5 207 (7 193)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 486 579
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 31 680 (30 785)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 23 082 (22 728)
– liczba zgonów – 684 (669)

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. Zmarli: w szpitalu w Raciborzu 90-letnia kobieta z Częstochowy; w szpitalu w Bystrej 80-letni mężczyzna z Bielska-Białej; w szpitalu w Bielsku-Białej 91-letnia kobieta z Czechowic-Dziedzic; w szpitalu w Cieszynie: 75-letnia kobieta z Bielska-Białej, 70-letni mężczyzna z Wisły i 76-letni mężczyzna z Rudy Śląskiej; w Cieszynie 87-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego; w szpitalu w Bytomiu zmarł 83-letni mężczyzna z powiatu tarnogórskiego i 89-letni mężczyzna z Jaworzna; w szpitalu w Świętochłowicach zmarła 50-letnia kobieta z Świętochłowic; w szpitalu w Częstochowie zmarł 93-letni mężczyzna z Częstochowy; w szpitalu w Kędzierzynie Koźlu 92-letni mężczyzna z Katowic; w szpitalu w Rudzie Śląskiej 65-letnia kobieta z Rudy Śląskiej i 87-letnia kobieta z Rudy Śląskiej; w szpitalu w Rybniku 65-letni mężczyzna z Rybnika.

W powiecie raciborskim przybyło 10 przypadków – osiem w Raciborzu i po jednym w gminach Krzanowice i Krzyżanowice.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj