Koronawirus. Jakie restrykcje wprowadzono w europejskich krajach?

koronawirus
Koronawirus we Włoszech. Fot. unsplash.com

W powiecie raciborskim przybyło 16 zakażeń – w Raciborzu oraz gminach: Krzanowice, Krzyżanowice i Nędza.

W Polsce jest 13 632 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Pochodzą głównie z województw: mazowieckiego – 2075, małopolskiego – 1554 – śląskiego – 1305. Nie żyją też 153 kolejne osoby. Liczba zakażonych wzrosła do 228 318, zmarło 4172 pacjentów.

- reklama -

Cała Polska od 24 października będzie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Czytaj więcej: Lockdown faktem. Cała Polska czerwoną strefą od 24 października

Również w innych europejskich krajach wprowadzane są nowe restrykcje. Jedne z poważniejszych pojawiły się w Czechach. Od czwartku obowiązuje tam zakaz wychodzenia z domu z wyjątkiem drogi m.in. do pracy czy lekarza, odwiedzin u rodziny, wyjścia do sklepu lub wyjazdu poza miasto. Zamknięte są wszystkie sklepy z wyjątkiem tych z podstawowymi produktami, a także większość zakładów usługowych. Restauracje i bary już wcześniej zostały zamknięte i mogą prowadzić jedynie sprzedaż na wynos. Urzędy przeszły na pracę zdalną, a dla interesantów mają być otwarte dwa dni w tygodniu przez pięć godzin.

W Niemczech ograniczono liczbę osób mogących brać udział w spotkaniach towarzyskich, zdecydowano się również na krótsze godziny otwarcia pubów i restauracji. Zaostrzone zostały również zasady dotyczące noszenia maseczek. Tam, gdzie liczba zakażeń przekracza 35 dziennie na 100 tys. mieszkańców, osłaniać usta i twarz trzeba we wszystkich miejscach publicznych. Każdy region może wprowadzać własne ograniczenia. W powiecie Berchtesgadener Land w Bawarii obowiązuje całkowity lockdown – mieszkańcy mają zakaz opuszczania domów bez ważnej przyczyny, zamknięte zostają restauracje, szkoły i przedszkola, zabronione jest organizowanie imprez i prywatnych uroczystości.

Słowacki rząd ograniczył zgromadzenia – może wziąć w nich udział maksymalnie 6 osób, zdecydował też o zamknięciu basenów, aquaparków i siłowni. Restauracje mogą prowadzić sprzedaż wyłącznie na wynos, sklepy wpuszczać określoną liczbę klientów, obowiązują godziny dla seniorów. Mieszkańcy zobowiązani są nosić maseczki w miejscach publicznych.

W Austrii wszystkie spotkania w zamkniętych pomieszczeniach są ograniczone do 6 osób, a spotkania na świeżym powietrzu – do 12, oprócz pogrzebów. Poszczególne regiony mogą nakładać własne ograniczenia.

We Francji – w Paryżu, na jego przedmieściach i w ośmiu innych miastach – wprowadzono godziny policyjne w godz. 21:00-6:00. Rząd wprowadził również nakaz noszenia maseczek w pracy i w miejscach publicznych. W Hiszpanii restrykcje obowiązują one wszędzie tam, gdzie jest więcej niż 500 przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców oraz tam, gdzie liczba łóżek na intensywnej terapii zajmowanych przez chorych na COVID-19 wynosi 35% lub więcej. Mieszkańcy muszą pozostać w domu i wychodzić tylko w uzasadnionych przypadkach. Spotkania w miejscach publicznych i prywatnych zostały ograniczone do 6 osób, w barach i restauracjach może przebywać 50% mniej osób niż całkowite obłożenie. Lokale zamykane są o godz. 23:00. Miejsca kultu mogą być zapełnione do maksymalnie jednej trzeciej. W Holandii zabroniono publicznych zgromadzeń powyżej 4 osób, zakazano wieczornej sprzedaży alkoholu, wprowadzono nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Restauracje i bary są zamykane o godz. 22:00. Spotkania towarzyskie w domach nie mogą przekraczać 3 osób, a kibice nie mogą uczestniczyć w imprezach sportowych. We Włoszech przy stołach w restauracjach może siedzieć maksymalnie 6 osób, zabroniono organizowania festiwali, festynów i jarmarków. Siłowniom i basenom dano tydzień na dostosowanie się do wymogów sanitarnych, jeśli tego nie zrobią, zostaną zamknięte. Zakazano sportów kontaktowych na poziomie amatorskim.

Inaczej wygląda sytuacja na północy Europy. Norwegia zamiast wprowadzać nowe obostrzenia, znosi stare. Zezwolono na udział w imprezach plenerowych do 600 osób, ponownie dozwolone będą sporty rekreacyjne dla dorosłych, skończył się zakaz podawania alkoholu po północy. Podobnie w Szwecji, gdzie nie zdecydowano się na lockdown. Bary i restauracje, sklepy oraz większość szkół były otwarte. Wprowadzono jedynie zakaz odwiedzin w domach starości i zmniejszono do 50 liczbę osób mogących brać udział w zgromadzeniach. Rząd ograniczył zgromadzenia do maksymalnie 500 osób.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 19 273 (było 16 001)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 6 490 (5 410)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 509 529
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach -35 161 (33 856)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 24 081 (23 817)
– liczba zgonów – 736 (716)

W szpitalu w Raciborzu zmarli: 58-letni mężczyzna z powiatu rybnickiego i 61-letni mężczyzna z powiatu pszczyńskiego.

W powiecie raciborskim przybyło 16 zakażeń – w Raciborzu oraz gminach: Krzanowice, Krzyżanowice i Nędza.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj