Racibórz: Tłumy na proteście przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Mieszkańcy Raciborza i okolic protestowali przeciwko zakazowi przerywania ciąży w sytuacji ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu.

Od kilku dni w całej Polsce trwają protesty przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji.

- reklama -

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że możliwość aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją. Orzeczenie zapadło większością głosów. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego wywołała falę reakcji w Polsce, skomentowały ją również światowe media, m.in. BBC, The Guardian, The New York Times, CNN czy Reuters.

W przeddzień posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego blisko setka osób uczestniczyła w proteście na krakowskim rynku. 22 października manifestacja przeciwników zmiany obowiązującego prawa pojawiła się pod siedzibą trybunału. Protestujący usiłowali też dostać się przed dom na Żoliborzu, w którym mieszka Jarosław Kaczyński. Dostęp do niego zablokowała policja, doszło do zamieszek i użycia gazu. W piątek demonstracje odbyły się w całej Polsce – policja podała, że było ich w sumie 91. Protesty kontynuowane były przez cały weekend, w niedzielę przed i w kościołach, a kolejne miały miejsce dziś, także w Raciborzu.

Po godz. 16:00 z raciborskiego rynku wyruszyło kilkaset osób, w tym wiele z transparentami. Przeszli m.in. ul. Opawską, Nową, Długą, Reymonta i Londzina. Kolejna akcja odbędzie się w środę o godz. 19:00.

fot. Zuzanna Sczyrba
oprac. /kp/

- reklama -

6 KOMENTARZE

    • Nie rozumiem tego komentarza. Przecież artykuł ma wydźwięk informacyjny. raciborz.com.pl nie postawił się w żadnym stopniu ani za ani przeciw protestującym..

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj