Modernizacje kolejnych kamienic w Raciborzu w przyszłym roku

czekoladowa
Fot. UM Racibórz

W przyszłym roku zmodernizowane zostaną kamienice przy ulicach Skłodowskiej, Fabrycznej i Mysłowickiej. Planowane jest też odnowienie kamienicy przy ul. Hulczyńskiej 134.

W działaniach miasta na 2021 r. priorytetowa nadal pozostaje ochrona środowiska. Prezydent Raciborza Dariusz Polowy obok realizacji Programu Ograniczania Niskiej Emisji stawia na modernizację zasobów komunalnych. – Ten kierunek to konsekwentne realizowanie mojego programu wyborczego „Dziesiątki Polowego”, jak i wdrażanie wniosków wypracowanych przez miejską komisję ds. czystego powietrza. Zgodnie z moim poleceniem Miejski Zarząd Budynków w tym roku wykonał dokumentacje techniczne wraz z kosztorysami dla kilkunastu raciborskich kamienic. To kilkadziesiąt segregatorów pełnych projektów, które dają nam możliwość sięgania po środki zewnętrzne. Mówimy o 210 mieszkaniach w zasobie komunalnym gminy – tłumaczy prezydent.

- reklama -

W przyszłym roku z udziałem środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zmodernizowane zostaną trzy kamienice, dzięki czemu podniesiony będzie standard 47 mieszkań. To kamienice przy ulicach Skłodowskiej, Fabrycznej i Mysłowickiej. Zakres prac obejmuje docieplenie ścian, stropów, dachu, wymianę okien i drzwi zewnętrznych i części instalacji. Kluczowa dla ochrony powietrza i jakości życia mieszkańców jest wymiana pieców węglowych – na ogrzewanie gazowe w przypadku ul. Fabrycznej 4, a na ul. Skłodowskiej i Mysłowickiej przyłączenie do miejskiego PEC-u.

Również w 2021 r. do modernizacji planowana jest kamienica przy ul. Hulczyńskiej 134. Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie tego zadania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Projekt przewiduje docieplenie budynku, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, wymianę źródła ciepła z węglowego na gazowe wraz z instalacjami c.o. i gazową. Ponadto zaplanowano wymianę instalacji wodnej i kanalizacyjnej oraz drenaż opaskowy.

– Modernizacja nieefektywnych energetycznie, zaniedbanych i kosztownych w utrzymaniu kamienic to jeden z frontów walki z niską emisją i sposób na poprawę warunków mieszkaniowych raciborzan. Choć rozpisany na lata, sprawia, że nieszczelne okna, przestarzałe instalacje centralnego ogrzewania i stare kotły węglowe powoli odchodzą w niepamięć. Korzystają na tym wszyscy: mieszkańcy i środowisko – tłumaczy magistrat.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj