Dwa dni wolnego i ulgi za oddanie osocza

krew probka
Zdjęcie poglądowe. Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim jest 39 nowych zakażeń. Zmarły trzy osoby, wszystkie miały choroby współistniejące.

W Polsce jest 16 687 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Dotyczą one głównie województw: śląskiego – 1824, mazowieckiego – 1785 i wielkopolskiego – 1668. Z powodu COVID-19 zmarło 580 kolejnych pacjentów. Z powodu COVID-19 zmarło 78 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 502 osoby. Łączna liczba wszystkich zakażeń od początku epidemii wzrosła do 941 112, a zgonów do 15 568. Wyzdrowiało 494 869 osób.

- reklama -

W polskich szpitalach zajętych jest w tej chwili ponad 21 600 łóżek „covidowych” i ponad 2 100 respiratorów. W ciągu ostatniej doby wykonano w Polsce ponad 45 tys. testów na koronawirusa.

W powiecie raciborskim jest 39 nowych zakażeń. Zmarły trzy osoby, wszystkie miały choroby współistniejące.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski wystosowali apel do ozdrowieńców, by oddawali osocze. – Nasze osocze zawiera przeciwciała, które wspierają leczenie osób z ciężkim przebiegiem COVID-19. Osocze pobrane od jednej osoby może być podane trzem innym – podkreślał szef rządu. Przedstawił też pakiet korzyści, które przewiduje rząd za pomoc walczącym z COVID-19.

Osoby oddające osocze mogą liczyć na ulgi w komunikacji, dwa dni wolne w pracy, ulgi w PIT i pakiet konsultacji medycznych. Jednak jak zaznaczył premier, największą korzyścią jest to, że można pomóc drugiej osobie w walce z koronawirusem. – Nie ma teraz odpowiedniego leku, ale wiemy, że osocze ozdrowieńców potrafi wzmocnić szanse na ozdrowienie. Osocze podano już ponad 8 tys. osób. Za tą liczbą kryje się konkretny człowiek, a za tym człowiekiem realna szansa na wyzdrowienie i przeżycie – powiedział Mateusz Morawiecki.

Osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem bądź chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała. Osocze może zostać pobrane od osób:
– w wieku 18–65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 – potwierdzone testem bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl,
– o wadze min. 50 kg,
– po wyzdrowieniu, u których minęło: co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji,
– po spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji dla dawców krwi, m.in. należy być zdrowym i nie leczyć się z powodu chorób przewlekłych, a w przypadku osób, które miały w przeszłości przetaczaną krew lub jej składniki oraz kobiet po przebytej ciąży, wymagane będą dodatkowe badania, które zostaną przeprowadzone w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Procedura pobrania osocza trwa ok. 30-40 minut. Aby zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort, wprowadzono możliwość telefonicznego lub internetowego zapisu na konkretny dzień/godzinę. Szczegóły w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa, np. na https://rckik.pl/ozdrowiency.html.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj