Już ponad milion zakażeń koronawirusem w Polsce

Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim są 24 nowe przypadki. Zmarły dwie osoby.

W Polsce przybyło 13 855 nowych zakażeń koronawirusem Sars-CoV-2. Najwięcej przypadków stwierdzono w województwach: mazowieckim – 1626, wielkopolskim – 1577 i śląskim – 1494. Zmarło też kolejnych 609 osób – z powodu COVID-19 89, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 520. Łączne od początku epidemii odnotowano w naszym kraju 1 013 747 zakażeń. Zmarło 18 208 osób, wyzdrowiało 622 980.

- reklama -

W skali kraju pula wolnych łóżek wynosi 18 196, a respiratorów – 1 083. W ciągu ostatniej doby wykonano 42 140 testów.

W powiecie raciborskim są 24 nowe przypadki. Zmarły dwie osoby.

Dziś w Polsce została przekroczona bariera miliona odnotowanych zakażeń od początku pandemii. Jak wynika z danych opublikowanych przez WHO, Polska jest 13. krajem na świecie, w którym potwierdzono milion przypadków.

Najwięcej zakażeń stwierdzono w Stanach Zjednoczonych, gdzie do tej pory odnotowano 13 234 551 przypadków. Kolejne są Indie z ok. 9,5 mln infekcji, trzecia Brazylia z ok. 6,3 mln potwierdzonych zakażeń. Na dalszych miejscach pod względem potwierdzonych przypadków koronawirusa są Rosja – 2,3 mln, Francja – 2,2 mln, Hiszpania – 1,6 mln, Wielka Brytania – 1,6 mln, Włochy – 1,6 mln, Argentyna – 1,4 mln, Kolumbia – 1,3 mln i Meksyk – 1,1 mln.

Na 12. miejscu są Niemcy, gdzie potwierdzono do tej pory 1 067 473 przypadki. Jednak populacja Niemiec to niecałe 84 mln, czyli jest ponad dwa razy większa od populacji Polski.

Według rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza łączna liczba zakażonych jest kilka razy większa. – Myślę, że mamy tych osób czterokrotnie więcej, gdzieś w tych granicach” – powiedział 30 listopada w Radiu Plus. Jak wyjaśniał rzecznik, na całym świecie liczba zakażeń prezentowana w statystykach to nie są wszystkie zakażenia. – Mamy dość dużo zakażeń, które przebiegają bezobjawowo. Te osoby nie zgłoszą nie na badanie, bo nie wiedzą, że coś im dolega. Wszystkich zakażonych nie wyłapią też państwa, które testują osoby bezobjawowe – stwierdził Wojciech Andrusiewicz.

Jak dodał, MZ nie liczy na rzekomą odporność zbiorową, co do której wciąż nie wiadomo, czy w ogóle – a jeśli tak, to kiedy – wykształci się w przypadku SARS-Cov-2. Resort w ograniczeniu pandemii liczy przede wszystkim na szczepionkę. Pierwsze dostawy powinny nastąpić w okolicy połowy stycznia. – Przynajmniej od firm AstraZeneca i Pfizer, które zadeklarowały ukończenie trzeciej fazy badań. W pierwszym etapie będziemy mieli w graniach 2 milionów szczepionek. Myślę, że ten proces szczepień będzie przebiegał dużo szybciej niż jakikolwiek proces szczepień, który znamy w Polsce – zapowiedział.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj