Koronawirus w Czechach. Nowe restrykcje i kontrole na trasach z Polski

czechy koronawirus
Koronawirus w Czechach. Fot. Getty Images

W powiecie raciborskim jest 21 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, trzy osoby zmarły.

W Polsce przybyło 12 454 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 1461, wielkopolskiego – 1373 i śląskiego – 1340. Zmarło 605 chorych, 155 z nich nie miało tzw. chorób współistniejących. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 159 901 zakażonych i 23 914 zmarłych, wyzdrowiało 892 650 osób. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 42,1 tys. testów na koronawirusa.

- reklama -

W powiecie raciborskim jest 21 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, trzy osoby zmarły.

W Czechach w ostatniej dobie przybyło 7 889 zakażonych – to najwięcej od 12 listopada. Indeks ryzyka epidemicznego, wyliczany na podstawie różnych wskaźników i wyrażany liczbą od 0 do 100, wynosi 71. We wtorek notowano go na poziomie 66.

Od 18 grudnia w kraju tym wprowadzone zostaną kolejne restrykcje. Będzie przywrócony zakaz nocnego wychodzenia w godz. od 23:00 do 5:00. W tym czasie możliwe będą jedynie podróże do pracy, w pilnych sprawach rodzinnych i do lekarza. Zarządzenie ministra zdrowia zakłada również ograniczenie do niezbędnego minimum wychodzenia z domów w ciągu dnia i nieprzebywanie w miejscach publicznych. Od piątku mogą jednak też być otwarte wszystkie sklepy, niezależnie od ich wielkości. Obowiązuje w nich limit przebywania jednego klienta na 15 m².

Zamknięte zostaną wszystkie restauracje, mogą one wydawać zamówione wcześniej posiłki przez okienka. Zakaz funkcjonowania dotyczy również galerii, muzeów, pałaców i zamków. Na wniosek ministra kultury Lubomira Zaoralka wyjątek z rozporządzenia uzyskały dwie cieszące się ogromnym zainteresowaniem wystawy, które m.in. prezentują dzieła wypożyczone z zagranicznych zbiorów. Jest to wystawa z pracami Rembranta oraz arcydzieła prehistorycznej sztuki Egiptu.

18 grudnia rozpocznie się również przerwa świąteczna w szkołach, która potrwa do 4 stycznia.

Od piątku zaczną działać ośrodki narciarskie i tego dnia rozpoczną się kontrole zagranicznych narciarzy, którzy muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu PCR na koronawirusa. Komendant policji Jan Švejdar zapowiedział intensywne kontrole na trasach z Polski. – Obywatele Polski nie mogą przyjechać bez ważnego testu PCR, policja będzie prowadzić kontrole wyrywkowe na drogach od granicy, na parkingach i na działających stokach – zapowiedział.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj