„Żądamy ferii na świeżym powietrzu dla naszych dzieci!” Apel do premiera

dziecko smutek
Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim jest osiem nowych przypadków, jedna osoba zmarła.

W ostatniej dobie w Polsce odnotowano 11 008 nowych zakażeń koronawirusem. Pochodzą one głównie z województw: mazowieckiego – 1453, wielkopolskiego – 1249 i pomorskiego – 1027, śląskie z 885 infekcjami jest szóste. Zmarło 400 osób – z powodu COVID-19 122, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 278 osób. Wykonano 46 724 testów. Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce od początku epidemii to 1 305 774, zmarło 28 956 osób, wyzdrowiało 1 046 281. Zaszczepiono dotąd 47,6 tys. osób.

- reklama -

W powiecie raciborskim jest osiem nowych przypadków, jedna osoba zmarła.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego apeluje  o ferie na świeżym powietrzu, domagając się zniesienia zakazu przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica albo opiekuna.

– Dzieci już od wielu tygodni nie chodzą do szkoły, są zmęczone, odcięte od rówieśników, spędzają całe dnie na zajęciach online wpatrzone w ekrany komputerów. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice z nadzieją czekali na to, iż wraz z nadejściem zimowych ferii zniesione lub zawieszone zostaną obostrzenia uniemożliwiające dzieciom w dni powszednie wychodzenie z domu bez opieki opiekunów do godziny 16:00 – tłumaczy fundacja. – Wprowadzone obostrzenie dla wielu dzieci i młodych ludzi oznacza nieopuszczanie domu, gdy jest jasno. Nie wszyscy opiekunowie mają możliwość, aby towarzyszyć dziecku czy nastolatkowi nawet podczas krótkiego wyjścia z domu w godzinach, które są standardowo godzinami pracy. W praktyce oznacza to pozbawienie wielu dzieci możliwości wyjścia w czasie dnia z zamkniętej przestrzeni, choćby na krótki spacer z psem. Taka sytuacja może pogłębiać towarzyszący izolacji niepokój, obniżony nastrój czy lęk, a także zagrażać zdrowiu w ogóle – podkreślają autorzy petycji.

Negatywny wpływ zamknięcia dzieci w domu jest potwierdzony empirycznie. – Nasze badania pokazały, iż w czasie wiosennego lockdownu (marzec – maj 2020) jedna trzecia nastolatków oceniała swój stan psychiczny jako zły. Doskwierała im przymusowa izolacja (63 proc.) i konieczność pozostania w domu (51 proc.). Negatywne emocje i doświadczenia związane z izolacją są ciągle częstym tematem rozmów i wiadomości w prowadzonym przez nas Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. W 2020 roku zespół 116111 przeprowadził o 25 proc. więcej interwencji w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka niż rok wcześniej. Dzieci często mówiły, że to najgorszy czas w ich życiu – można przeczytać w petycji.

Do tej pory pod apelem podpisało się ponad 32,6 tys. internautów. Można ją znaleźć na stronie fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj