Koronawirus. Decyzja o obostrzeniach w przyszłym tygodniu

Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim odnotowano 20 zakażeń.

W Polsce są 12 054 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Pochodzą głównie z z województw: wielkopolskiego – 1609, mazowieckiego – 1469 i zachodniopomorskiego – 1324, śląskiego z 855 przypadkami jest szóste z kolei. Z powodu COVID-19 zmarło 38 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 148 osób. W ciągu doby wykonano ponad 46,7 tys. testów. Od początku epidemii w Polsce odnotowano 1 356 882 zakażeń, zmarło 30 241 osób, wzydrowiało 1 095 616.

- reklama -

W powiecie raciborskim odnotowano 20 zakażeń.

W przyszłym tygodniu rząd poinformuje o decyzjach dotyczących przedłużenia, skrócenia lub rozluźnienia rygorów. – Za wcześnie na prognozy. O ile w Polsce restrykcje wprowadzone na przełomie października i listopada przynoszą efekty niezależnie od dziennych fluktuacji, to wokół Polski pandemia zbiera coraz tragiczniejsze żniwo. O decyzjach dotyczących przedłużenia, skrócenia lub rozluźnienia rygorów będziemy informować w przyszłym tygodniu – powiedział na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia Jarosław Gowin – minister rozwoju, technologii i pracy.

– Moja rekomendacja będzie taka, by uwolnić ponownie handel od 18 stycznia. Natomiast jeżeli chodzi o inne objęte obostrzeniami branże, dzisiaj byłoby za wcześnie na jakiekolwiek optymistyczne zapowiedzi – tłumaczył minister później podczas konferencji prasowej.

Jarosław Gowin mówił także o pomocy dla gmin górskich, które poniosły straty ze względu na obostrzenia. Ma do nich trafić wsparcie w wysokości 1 mld zł. – Jeżeli chodzi o pomoc dla branży turystycznej, tak przez cały czas pracujemy nad odpowiednimi rozwiązaniami. Wkrótce, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, ogłosimy szczegóły adresowane do gmin górskich – to jest w zależności od tego jak te gminy definiować – od przeszło 100 do około 200 gmin – zapowiedział. Doprecyzował, że wsparcie będą mogły też otrzymać przedsiębiorstwa innych obszarów gospodarki powiązane z lokalnym rynkiem pracy i z lokalną przedsiębiorczością.

Również dziś Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, w piśmie do premiera Morawieckiego wskazał, że nie wszystkie branże miały możliwość skorzystania z tarcz, chociaż zanotowały drastyczny spadek obrotów – 70–90%. Jego zdaniem niezwykle ważne jest, aby wszyscy przedsiębiorcy – bez względu na miejsce zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej – byli traktowani przez polski rząd w jednakowy sposób.

– Cieszymy się z zapowiedzianego przez premiera wsparcia powiatów i gmin turystycznych na południu Polski i z tego, że to wsparcie będzie tam szło szeroko, do wszystkich branż, a nie tylko do wymienionych w ustawie według klucza kodu PKD. Należy jednak pamiętać, że przykładowo straty spowodowane zamknięciem branży turystycznej ponoszą zarówno sprzedawcy pamiątek w Zakopanem, jak i w Kazimierzu nad Wisłą. We wszystkich powiatach i gminach w Polsce są przedsiębiorcy, którzy już prawie trzy miesiące są pozbawieni – decyzją rządu – możliwości uzyskiwania przychodów i jednocześnie – również decyzją rządu – są wyłączeni z możliwości skorzystania z obydwu tarcz – podsumowuje w swoim wystąpieniu Adam Abramowicz.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here