Ewa Gawęda interweniuje u Jacka Sasina i Artura Sobonia w sprawie Rafako

RAFAKO
Rafako

Jak podkreśla Ewa Gawęda, ewentualna upadłość przedsiębiorstwa przyczyni się nie tylko do bezrobocia zatrudnionych tam osób, ale również może bardzo negatywnie wpłynąć na losy wielu polskich firm podwykonawczych.

Senator Ewa Gawęda podjęła interwencję u wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz wiceministra aktywów państwowych i pełnomocnika rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artura Sobonia w sprawie zagrożenia dalszego funkcjonowania Rafako S.A.

- reklama -

– Od wielu tygodni pojawiają się niepokojące sygnały o trudnej sytuacji spółki Rafako S.A. i jej dalszej przyszłości. Rafako jest jednym z kluczowych pracodawców w województwie śląskim, który zatrudniał do niedawna blisko 1700 osób. Spółka zasila budżet państwa i samorządu lokalnego podatkami – podkreśla Ewa Gawęda w oświadczeniu senatorskim.

Jak pisze senator, upadłość spowoduje dotkliwe skutki dla polskiej gospodarki i Skarbu Państwa. – Budżet państwa i budżet samorządu utraci wpływy z podatków. Istnieje też duże ryzyko utraty gwarancji technicznych dla strategicznych inwestycji w Polsce. Szacowane straty spółek Skarbu Państwa np. instytucji finansujących projekt Jaworzno 910, mogą wynieść kilkaset milionów złotych. Równie ważne są konsekwencje dla lokalnego rynku pracy. Na bankructwie Rafako ucierpią mieszkańcy województwa śląskiego. Zatrudnienie straci wówczas ok. 1500 pracowników, którzy pozostaną bez realnych perspektyw na szybkie zatrudnienie w regionie. Szacuje się, że w samym tylko powiecie raciborskim stopa bezrobocia może wzrosnąć nawet o 50% – tłumaczy Ewa Gawęda.

Pełna treść pisma poniżej.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here