Starostwo w pandemii. Załatwienie tych spraw zajmie najwięcej czasu

Starostwo
Starostwo Powiatowe w Raciborzu

– Obecnie najwięcej wniosków dotyczy rejestracji i przerejestrowania pojazdów. To właśnie w tych sprawach obserwujemy dużą ilość rezerwacji terminów wizyt, a wolne terminy są niestety odległe – informuje Sylwia Sitarz z raciborskiego Starostwa.

O trudnościach z rejestracją pojazdu poinformował nas Czytelnik. – W systemie rezerwacji terminów na 1,5 miesiąca do przodu widnieje kalendarz, jednak w żadnym dniu nie ma wolnych terminów. Nieco lepiej jest np. przy wyrejestrowaniu pojazdu, tutaj wolny termin na 11.01 – napisał do nas Czytelnik 5 stycznia. O to, jak pracuje Wydział Komunikacji i jak najszybciej załatwić sprawę zapytaliśmy w Starostwie.

- reklama -
5 stycznia jeden z Czytelników informował nas o braku wolnych terminów w przypadku rejestracji pojazdu na ponad miesiąc do przodu.

Przypomnijmy, że w związku ze stanem epidemicznym ogłoszonym na terenie kraju w Starostwie Powiatowym w Raciborzu wprowadzono ograniczenia mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Sprawy związane z rejestracją pojazdów można obecnie załatwić poprzez złożenie kompletu dokumentów w biurze podawczym Starostwa – BOK. Rejestracja dokonywana jest w przeciągu ok. 5 – 10 dni roboczych (w zależności od ilości wniosków oczekujących). Podczas rejestracji pojazdu pracownicy urzędu telefonują do wnioskodawców i umawiają indywidualnie termin odbioru dokumentów, można je odebrać w dniu rejestracji pojazdu – wyjaśnia Sylwia Sitarz, Kierownik Biura Obsługi Starosty.

– Oczywiście, tak jak przed epidemią przerejestrować pojazd można również bezpośrednio w czasie wizyty w urzędzie. Ze względów bezpieczeństwa, bezpośrednie przyjmowanie stron wymaga wcześniejszego umówienia terminu wizyty. Rezerwacji terminu można dokonać samodzielnie (na stronie internetowej BIP Powiatu Raciborskiego znajduje się odnośnik „Rezerwacje wizyt w Wydziale Komunikacji”) lub telefonicznie korzystając z pomocy pracownika urzędu (tel. 32 45 97 398, 32 45 97 311). Termin wizyty można zarezerwować z 35 dniowym wyprzedzeniem – informuje Sylwia Sitarz. Przedstawiony tryb dotyczy również pozostałych spraw, takich jak wymiana czy odbiór stałego dowodu rejestracyjnego, a także spraw związanych z prawami jazdy.

Najpopularniejsze sprawy

W jakim celu raciborzanie najczęściej odwiedzają urząd? – Obecnie najwięcej wniosków dotyczy rejestracji i przerejestrowania pojazdów. To właśnie w tych sprawach obserwujemy dużą ilość rezerwacji terminów wizyt, a wolne terminy są niestety odległe. W pozostałych sprawach umówienie terminu możliwe jest z dnia na dzień. Należy spodziewać się, że wraz z nowym rokiem ilość klientów będzie rosnąć – prognozuje Sylwia Sitarz.

Jak umówić wizytę w Wydziale Komunikacji?

Wprowadzenie ograniczeń zapewnia przestrzeganie wymogów prawnych dotyczących dystansu społecznego. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi, przy jednoczesnym zachowaniu dystansu społecznego 1,5m. Zgodnie z obecnym stanem prawnym wspomniane ograniczenia mogą być utrzymywane do dnia 17 stycznia 2021 r. Od 18 stycznia Starostwo w Raciborzu powraca do dawnych godzin pracy w systemie jednozmianowym.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here